Ranieri: "Meciul cu Marseille ilustreaza perfect intregul sezon"

14 Martie 2012
453 Vizualizari | 0 Comentarii
Claudiu Ranieri

Antrenorul echipei Internazionale Milano, Claudiu Ranieri, a declarat, marti seara, dupa eliminarea din optimile de finala ale Ligii Campionilor, ca meciul retur cu Olympique Marseille a ilustrat perfect sezonul avut de formatia italiana, informeaza site-ul oficial al UEFA.
"Acest meci ilustreaza perfect întregul sezon. La Marsilia a fost echipa mai buna si am ratat 2-3 bune ocazii. In 180 de minute le-am permis adversarilor nostri sa traga doar trei suturi la poarta, dar în fotbal castiga echipa care înscrie mai mult. Felicit formatia franceza. Si acest aspect face fotbalul mai frumos si trebuie sa-l acceptam.

"In acest moment nu suntem în masura sa jucam mai bine. Am început bine jocul, dar dupa 20 de minute echipa a devenit foarte lunga. Marseille a facut sa circule bine balonul, iar noi nu am reusit un mod eficient de a angaja atacantii. In plus, Sneijder s-a accidentat. Este pacat ca am fost eliminati în acest mod, dar am dat totul. Acum trebuie sa ne gasim motivatia pentru a încheia campionatul în cel mai bun mod", a spus Ranieri.

Formatia franceza Olympique Marseille s-a calificat în sferturile de finala ale Ligii Campionilor, în ciuda înfrangerii de marti, din deplasare, scor 2-1 (0-0), din meciul cu italienii de la Internazionale Milano, în mansa secunda a optimilor competitiei. Olympique Marseille s-a calificat datorita golului înscris în deplasare, dupa ce în tur s-a impus cu scorul de 1-0.