Rapid a castigat clar duelul cu Pandurii (VIDEO)

30 Martie 2013
655 Vizualizari | 0 Comentarii
Rapid a castigat meciul de pe teren propriu, scor 2-0, in fata gorjenilor de la Pandurii, obtinand astfel cea de-a doua victorie in 2013. Rezultat obtinut pe fondul unei prestatii excelente a giulestenilor, care au marcat prin Nicolae Grigore (61) si Alexandru Coman (95), ambele goluri din pasa lui Mihai Roman.
Prima repriza a fost echilibrata, dar cele mai mari ocazii au venit la poarta lui Pecanha. Nistor si Matulevicius au avut sansele primei parti. Dupa pauza, giulestenii s-au trezit si i-au dominat pe gorjeni. Grigorie a anuntat golul cu o bara venita dupa o lovitura de cap din 6 metri. Imediat, Grigore a marcat din 10 metri cu un sut puternic. Grigorie însa nu s-a lipit la gol, lovind din nou bara în minutul 70.
In ultimele 10 minute gorjenii au atacat mai mult si puteau egala, dar lovitura de cap a lui Rada II a lovit bara transversala. In ultimul minut al prelungirilor, Al. Coman a facut 2-0 dupa o pasa a lui Roman.
Dupa aceasta victorie, Rapid face 34 de puncte, dar ramîne pe locul 8 în Liga 1. Pandurii se afla pe locul 3 cu 44 de puncte, dar contracandidatele pentru un loc de Europa se pot apropia.