Rapid s-a calificat in finala Kadyrov Cup

1 Februarie 2012
529 Vizualizari | 0 Comentarii
Rapid
Dupa victoria cu 1-0 in fata rusilor de la Terek Grozny, Rapid s-a calificat in finala Kadyrov Cup, turneu de meciuri amicale al carei castigatoare va primi 100.000 de dolari. Golul lui Oros din minutul 9 a stabilit castigatoarea acestui meci, Rapidul reusind sa elimine din competitie tocmai echipa organizatoare.
Avand nevoie neaparat de victorie pentru a se califica in finala turneului amical Kadyrov Cup, Rapidul nu a stat mult pe ganduri si a inceput in atac meciul cu rusii de la Terek Grozny. Iar dupa doar 9 minute de presiune in jumatatea adversa, Cristian Oros a deschis scorul cu o lovitura de cap din careul mic, dupa o centrare din lovitura libera de pe dreapta executata de Deac. Meciul a devenit tot mai dur odata cu cresterea intensitatii atacurilor echipei din Rusia, care in minutul 22 a fost foarte aproape de egalare. Din fericire pentru giulesteni mingea a intalnit bara si Dani Coman a scapat fara gol.
Cu trecerea timpului s-au inmultit atacurile rusilor, dar si numarul de cartonase galbene de ambele parti, sase avertismente fiind impartite doar pana la pauza meciului. Cu 10 minute inainte de finalul primei jumatati a intalnirii Terek a avut o dubla ocazie de a inscrie golul egalizator, insa Coman a scos salvator un sut din doar 5 metri. Razvan Lucescu i-a trimis in teren dupa pauza pe Cretu, Alexa si apoi Sburlea, insa aspectul jocului giulestean nu a suferit modificari importante. S-a jucat la fel de tare in continuare, desi intrarile la minge au fost mai in limitele regulamentului. Terek a presat in continuu in cautarea egalarii, in timp ce Rapid a preferat sa stea la cutie si sa profite de spatiile lasate libere in defensiva rusilor pe contraatac.
Insa pana la final, nici Terek si nici Rapidul nu au reusit sa inscrie, meciul terminandu-se cu victoria la limita a echipei din Giulesti. Rapid va juca in finala cu echipa ucraineana Metalist Kharkiv.