Rapidul a ucis Timisoara

18 Aprilie 2011
798 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid Bucuresti – Poli Timisoara 3-2 (2-1), in derby-ul etapei 27 din Liga I la fotbal • Timisorenii au pierdut primul meci in acest campionat si Otelul revine in fotoliul de lider • Tot ieri, FCM Targu Mures a invins cu 4-0 pe Victoria Branesti, iar FC Brasov si CFR Cluj au remizat spectaculos, 2-2

In fata unui public fantastic, Rapid Bucuresti a reusit sa învinga Poli Timisoara pe teren propriu, scor 3-2, acesta fiind primul insucces al banatenilor în 27 etape! Meciul a fost la discretia gazdelor înca din minutul 1, iar golul lui Bozovici a venit normal, pe fondul unor faze excelente construite de jucatorii lui Sumudica. Zicu a egalat si a fost aclamat de întreg stadionul, golgheterul Timisoarei penalizand în minutul 19 eroarea uriasa a lui Rui Duarte. Pana la pauza însa, Roman si-a readus echipa în avantaj, fructificand pasa de geniu a lui Spadacio. 2-1 la pauza si, imediat dupa revenirea de la cabine, Rapidul a pus din nou stapanire pe joc. Ieseanul Daniel Pancu a marcat ca în zilele bune, iar gazdele au putut astfel sa se ocupe si de spectacol pentru cei 7.000 fani prezenti în tribune. Totusi, Timisoara nu a cedat, iar Alexa a dat fiori reci suflarii rapidiste, cu un gol marcat în minutul 85, pe fondul relaxarii apararii adverse. Sumudica si-a mobilizat baietii si pana la final nu s-a mai întamplat nimic notabil, astfel ca giulestenii acumuleaza 3 puncte extrem de importante în lupta pentru Europa League. Pe tunel insa, Sumudica a socat si a anuntat ca vrea sa demisioneze, o declaratie data la nervi, pentru cei apropiati. Otelul ramane lider în Liga I gratie acestui rezultat, avand un singur punct peste echipa antrenata de Dusan Uhrin Jr. Astfel, lupta la varf devine din ce în ce mai încinsa, Vasluiul avand astazi sansa de a se apropia si mai mult de locurile fruntase. In cazul unui succes in partida de astazi, cu Gaz Metan Medias (ora 20.30, Digi Sport), vasluienii se apropie la un punct de Timisoara si la 2 de liderul Otelul Galati.

Remiza spectaculoasa sub Tampa

Tot ieri, FC Brasov si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2, un meci frumos, in care clujenii au condus de doua ori, dar echipa de sub Tampa a revenit de fiecare data. CFR-ul a dat prima lovitura prin Emmanuel Kone, care a profitat de pasul gresit la off-side facut de fundasii ardeleni, dar Ilyes e egalat dupa pauza, ca urmare a unei presiuni constante exercitate de brasoveni la poarta lui Minca. Cele doua formatii s-au descoperit pe final, iar Rada a adus oaspetii în avantaj, cu o executie senzationala din lovitura libera. Avantajul Clujului a durat doar un minut, pentru ca la faza urmatoare Teo Craciunescu a acordat un penalty pentru Brasov, lovitura de pedeapsa fiind transformata fara probleme de Di Stefano. Rada ar fi putut aduce victoria pentru CFR cu o executie identica celei de la gol, dar Kajcsa a fost la post si a consfintit rezultatul final al jocului: 2-2.
Brasovenii au castigat un punct important în economia luptei pentru evitarea retrogradarii, în vreme ce CFR navigheaza în continuare în zona de mijloc a clasamentului.
In fine, in alta partida jucata ieri, FCM Targu Mures a spulberat-o pe Victoria Branesti cu scorul de 4-0 si a facut un pas urias pentru evitarea retrogradarii. Muresenii aveau nevoie de un succes pentru a aborda mai linistiti finalul meciului, iar Didi a avut grija ca Ioan Ovidiu Sabau sa nu se enerveze prea mult. Brazilianul, fost golgheter la Cluj, a marcat un gol, a creat un altul si a semanat panica în apararea Branestiului pe toata durata partidei. La final, FCM Targu Mures s-a impus cu un neverosimil 4-0, gratie reusitelor lui Rus, Didi, Ruiz si S. Bar (autogol).
Dupa 0-0 cu tehnica echipa a Rapidului, Victoria Branesti dezamageste, astfel, în Ardeal si îsi reduce spre 0 sansele de evitare a retrogradarii. Ca urmare a acestui rezultat, Branestiul ramane pe locul 16, cu 22 puncte, la 8 lungimi de salvare! FCM a urcat pe 10, cu 34 puncte.

Page time :0.1552 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014004 (s)