Razboi la derby. Steaua se mentine in lupta pentru titlu

4 Mai 2015
949 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua si Dinamo
Steaua si Dinamo s-au intalnit aseara in derby-ul campionatului, dar in prima parte a meciului, spectacolul a fost mai mare in tribune decat pe teren. Steaua a atacat steril in primele 45 de minute, fara a avea mari ocazii, iar dinamovistii au incercat sa ii prinda pe contre, fara rezultate insa. La pauza, Dinamo – Steaua a fost 0-0, iar muresenii se vedeau deja campioni. Repriza a doua a inceput cu incidente, meciul fiind oprit dupa doar 20 de secunde din cauza fanilor dinamovisti care au aruncat cu torte in teren si inspre portarul Arlauskis. Partida s-a reluat dupa aproximativ 20 de minute, iar Nicolae Stanciu a deschis scorul din penalty, tot el dubland avantajul stelistilor 3 minute mai tarziu cu un sut plasat, de la aproximativ 18 metri, mingea atingand si bara inainte de a se opri in poarta aparata de Traian Marc. Elhamed a marcat singurul gol al dinamovistilor cu 4 minute inainte de finalul partidei, dar tot Stelei i-a  apartinut finalul de partida, Andrei Prepelita marcand si el din penalty la ultima faza a intalnirii. Scor final, 1-3, Steaua ramane la 2 puncte in spatele celor de la ASA Targu Mures, iar titlul se va decide in ultimele etape ale Ligii I.

Etapa a 30-a a Ligii I a fost deschisa vineri seara, cu meciul dintre Concordia Chiajna si Pandurii Targu Jiu. Ilfovenii au obtinut toate cele trei puncte in urma victoriei impotriva Pandurilor si sunt aproape de salvarea de la retrogradare. Dan Nistor a fost eliminat in minutul 37 si le-a facut meciul mai usor baietilor antrenati de Marius Baciu. Dina a marcat in minutul 57 pentru a 9-a oara in acest sezon si a adus victoria la limita a Concordiei.

Un alt derby la retrogradare a avut loc sambata, la Brasov, unde echipa locala si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2. Clujenii au deschis scorul in minutul 13 prin Sergiu Negrut, iar Constantinescu a restabilit egalitatea 13 minute mai tarziu. Cele doua echipe au intrat la cabine la egalitate si scorul era favorabil doar vecinelor de clasament. Tade a adus CFR-ul in avantaj in minutul 78 din penalty, dar bucuria clujenilor a tinut doar 7 minute, Bencun egaland in minutul 85. Finalul le-a apartinut gazdelor, care ar fi putut castiga toate cele 3 puncte, dar ratarile atacantilor brasoveni l-au adus la exasperare pe Adrian Szabo.  Scor final, 2-2, iar cele doua echipe sunt in pericolul de a se intalni sezonul urmator in liga secunda.

Scor de tenis la Targu Mures

ASA Targu Mures a realizat scorul etapei, invingand echipa lui Hagi, FC Viitorul, cu scorul de 6-1 si spera tot mai mult la castigarea campionatului. Mamele a primit doua galbene in mai putin de 3 minute si a fost eliminat in minutul 37, anuntand dezastrul pentru Viitorul. Ioan Hora a deschis scorul in minutul 45+1, tot el dubland avantajul gazdelor la 7 minute dupa pauza. N’Doye a marcat cel de-al 3-lea gol pentru mureseni in minutul 67, iar meciul era deja jucat. Axente a marcat si el pentru echipa lui Liviu Ciobotariu in minutul 75, iar Nicolita a redus din avantajul gazdelor 2 minute mai tarziu. Goga in minutul 85 si Hora in ultimul minut al partidei au inchis tabela la 6-1. FC Botosani continua drumul spre Europa League si a castigat fara drept de apel, 2-0, in fata formatiei CSU Craiova. Acsinte a deschis scorul in minutul 26, iar Batin a facut ca suporterii botosaneni sa nu mai aiba nicio emotie pe final, inscriind cel de-al doilea gol al moldovenilor in minutul 87 cu o executie plasata, la coltul lung. Astra Giurgiu a semnat sentinta Ceahlaului, invingand-o cu scorul de 3-1 sub Pietricica, iar echipa lui Massone are mari sanse sa evolueze in sezonul urmator in liga a 2-a. Ichim a inscris in proprie poarta in minutul 14, iar Sialmas a egalat abia in minutul 73, marcand pentru nemteni golul care reaprindea sperantele galben-negrilor. Bucuria a durat doar 4 minute, Budescu marcand pentru giurgiuveni golul al doilea. Fatai a inchis tabela la 3-1 cu golul marcat in minutul 84, iar oaspetii au plecat la Giurgiu cu toate cele 3 puncte.

Un alt meci foarte important in subsolul clasamentului a avut loc la Cluj, intre Universitatea si Gaz Metan Medias. Studentii au deschis repede scorul, in minutul 2, Vlad Morar trimitand mingea in plasa cu o lovitura de cap plasata. Au urmat aproximativ 80 de minute in care clujenii au incercat sa se inchida in propriul teren si sa ii surprinda pe medieseni pe contraatac. Planul acestora a mers pana in minutul 85, cand Bambara a comis o greseala imensa si a atins mingea cu mana in propriul teren. Llulaku a inscris de la punctul cu var, iar cele doua echipe lupta in continuare umar la umar pentru evitarea retrogradarii.

Rezultatele etapei a 30-a a Ligii I:

Concordia Chiajna – Pandurii 1-0 A marcat: Dina M. (58)

FC Brasov – CFR Cluj 2-2 Au marcat: Negrut (13), Constantinescu M. (25), Tade (78), Bencun (85)

ASA Targu Mures - Viitorul 6-1 Au marcat: Hora (45, 53, 90), N’Doye (67), Goga (85), Nicolita (77)

FC Botosani – CS U Craiova 2-0 Au marcat: Acsinte (26), Batin (87)

Ceahlaul – Astra Giurgiu 1-3 Au marcat: Ichim (autogol, 14), Sialmas (73), Budescu (77), Fatai (84)

Universitatea Cluj – Gaz Metan Medias 1-1 Au marcat: Morar (2), Llullaku (85)

Dinamo – Steaua 1-2 Au marcat: N. Stanciu (76, 79), Elhamed (90+16)

Programul etapei viitoare:

Pandurii – FC Brasov (vineri, 18:30) Viitorul – Dinamo (vineri, 21:00) CS U Craiova – CSMS Iasi (sambata, 17:00) Petrolul – U Cluj (sambata, 19:45) CFR – FC Botosani (duminica, 16:00) Gaz Metan – ASA Targu Mures (duminica, 18:30) Steaua – Concordia (duminica, 21:00) Astra – Otelul (luni, 18:00) Ceahlaul – Rapid (luni, 20:30)