Real Madrid a inghetat la Moscova

21 Februarie 2012
529 Vizualizari | 0 Comentarii
tska moscova real madrid
Real Madrid a obtinut doar o remiza in deplasare la TSKA Moscova, scor 1-1, intr-o partida din mansa tur a optimilor Ligii Campionilor. Disputata la o temperatura de -5 grade, partida dintre TSKA si Real Madrid a fost lipsita de spectacol, astfel ca soarta calificarii in sferturile de finala se va decide in retur.

Dupa ce Benzema s-a accidentat dupa un sfert de ora, Real Madrid a reusit sa deschida scorul la prima faza de poarta, in minutul 29, cand Cristiano Ronaldo a profitat de o respingere gresita a fundasilor adversi. Acesta a sutat cu piciorul stang la coltul lung din interiorul careului, continuand astfel forma buna din ultimele meciuri. Imediat dupa gol, Real Madrid a incercat sa inchida jocul, iar la pauza baietii lui Mourinho au intrat in avantaj. Chiar daca a avut o prestatie slaba, TSKA Moscova a reusit sa scape neinvinsa, egaland la ultima faza din meci prin  Wernbloom, care a fructificat o respingere gresita.

Tot ieri, Napoli a învins-o pe Chelsea cu 3-1 si a devenit favorita la calificarea în sferturile de finala ale Ligii Campionilor. In minutul 27, Juan Mata a deschis scorul, dupa greseala capitanului Cannavaro. Bucuria englezilor a durat doar 11 minute, pentru ca Lavezzi a egalat cu un sut de la marginea careului, plasat în stanga lui Cech, iar Cavani a adus pe Napoli în avantaj în minutele de prelungire ale primei reprize. Napoletanii s-au distantat la doua goluri în minutul 65, atunci cand Lavezzi a reusit "dubla", dupa pasa primita de la Cavani, stabilind si rezultatul final.

Programul zilei

Astazi se vor disputa ultimele doua partide din mansa tur a optimilor Ligii Campionilor. De la ora 21.45 sunt programate partidele FC Basel Bayern Munchen si Marseille Inter Milano.

FC Basel este una dintre surprizele placute ale stagiunii. Elvetienii s-au calificat în optimi, în detrimentul finalistei editiei precedente, Man. United. Urmeaza dubla cu Bayern Munchen, una în care Basel porneste iarasi cu sansa a doua. Tot astazi, Marseille si Inter se vor înclesta într-o dubla al carei rezultat este greu de anticipat. OM si-a revenit în campionat, acolo unde lupta din nou pentru locurile la vârf, interistii fiind la polul opus. Echipa lui Ranieri a înregistrat 4 esecuri si o remiza în ultimele 5 runde de Serie A, în plus parasind si Cupa Italiei. Un rezultat negativ în acest joc va duce la înlocuirea lui Ranieri.

S-au jucat: Leverkusen - Barcelona 1-3, Olympique Lyon - Apoel Nicosia 1-0, Milan - Arsenal 4-0, Zenit - Benfica 3-2, TSKA Moscova - Real Madrid 1-1, Napoli – Chelsea 3-1.

Astazi (ora 21.45): Olympique Marseille - Inter Milano (TVR 1), FC Basel - Bayern Munchen (Dolce Sport).