Real Madrid a invins Valencia, in turul sferturilor de finala ale Cupei Spaniei

16 Ianuarie 2013
545 Vizualizari | 0 Comentarii
Karim Benzema
Echipa Real Madrid a învins pe teren propriu, cu 2-0, formaţia CF Valencia, într-o partidă din cadrul primei manşe a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, disputată marţi seara.

Gazdele au deschis scorul în minutul 37, prin internaţionalul francez Karim Benzema, la capătul unui contraatac rapid. Valencia a avut o ocazia să restabilească egalitatea în minutul 67, însă fostul atacant madrilen Roberto Soldado nu a reuşit să-l învingă pe portarul Iker Casillas. Soarta jocului a fost tranşată şase minute mai târziu, când fundaşul 'liliecilor' Jose Guardado a introdus mingea în propria poartă, încercând să respingă o centrare a portughezului Fabio Coentraro (min.73). Real îşi putea majora avantajul în finală, însă şuturile lui Cristiano Ronaldo au fost respinse de portarul Valenciei, Vicente Guaita, prin două intervenţii spectaculoase (min.78 şi 80).

Jucătorii lui Real Madrid i-au oferit, astfel, un frumos cadou portughezului Jose Mourinho, la cel de-al 600-lea meci din cariera sa de antrenor.

Celelalte partide din prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei Spaniei se dispută după următorul program: