Real Madrid este deja in semifinalele Ligii Campionilor - FOTO, VIDEO

27 Martie 2012
1712 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid este ca si calificata in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce a trecut cu 3-0 in deplasare de Apoel Nicosia. Golurile madrilenilor au fost reusite de Benzema, de doua ori, si Kaka. Mourinho a aliniat o formula ultra-ofensiva, in care s-au regasit atat Higuain, cat si Benzema, dar si Nuri Sahin.

Chiar si asa, madrilenii nu au stralucit in Cipru. In prima repriza, Realul a avut o singura ocazie mare de gol. Karim Benzema a primit excelent in fata portii in minutul 34, din pasa lui Sahin, insa din doar patru metri a reluat defectuos. Realul nu a evoluat mai bine nici in partea secunda, dar presiunea la poarta lui Chiotis s-a intensificat. Trupa lui Mourinho a punctat la prima ocazie din repriza secunda, prin Karim Benzema, care s-a revansat dupa ratarea din minutul 34. Francezul a reluat cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o centrare ideala a lui Kaka, proaspat introdus pe teren. Un alt jucator trimis pe teren in repriza secunda, Marcelo, a creat faza golului secund in minutul 82, cand a centrat ideal catre Kaka. Brazilianul a pus doar latul pentru un gol carioca. Ultima reusita a meciului s-a inregistrat in prelungiri. Benzema a punctat din nou dn fata portii, dupa o pasa a lui Ozil, si a clarificat soarta acestei duble.

In celalalt meci disputat aseara, Chelsea a invins la Benfica, scor 1-0. Echipa londoneza a plecat cu o victorie pretioasa de pe stadionul luminii din Lisabona, unde formatia pregatita de Roberto Di Matteo s-a impus cu 1-0. Desi gazdele au avut cele mai mari ocazii de a marca, unicul gol al meciului a fost reusit de Chelsea in minutul 75 prin Salomon Kalou. Meciurile retur se vor disputa peste o saptamana.
Astazi, de la ora 21.45, se vor disputa ultimele doua partide din sferturi: Milan Barcelona (TVR 1) si Bayern MunchenMarseille (Dolce Sport). "Socul" fazei îsi are programata mansa tur în fieful liderului din Serie A. Cele doua formatii s-au întalnit si în grupele competitiei. Milanezii au smuls cu noroc un egal pe Camp Nou, dar catalanii si-au luat revansa pe San Siro, impunându-se cu 3-2. Cu o cota de 1.70 si de aceasta data Barca e favorita la victorie. Despre calificare nici nu mai vorbim, bookmakerii acordând catalanilor doar o cotatie de 1.181 pentru accederea în semifinale.

Bayern Munchen, echipa pe al carui stadion se va disputa ultimul act al competitiei, va întâlni Ol. Marseille. Oaspetii sunt favoriti certi calificare, nefind exclus un succes chiar si în disputa tur, de pe Velodrome. Bayern si-a revenit complet dupa o perioada mai putin pe placul fanilor, în ultimele 5 partide obtinând tot atâtea victorii. Rezultatele i-au adus calificarea în aceasta faza a competitiei, dar si în finala Cupei. Nici distanta fata de liderul intern, Dortmund, nu mai este atât de mare. De partea cealalta, Marseille e în cadere libera: o singura victorie în ultimele 10 meciuri oficiale!