Real Madrid merge in semifinale dupa un show total - FOTO, VIDEO DE SENZATIE

4 Aprilie 2012
1700 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor la capatul unui meci superb cu Apoel Nicosia, pe care l-a castigat cu 5-2. Madrilenii merg in semifinale dupa un 8-2 la general. Victoria categorica obtinuta in meciul tur nu l-a determinat pe Jose Mourinho sa-si odihneasca oamenii de baza.

Real Madrid a aliniat o formula de top si a inceput in forta, sufocandu-i pe ciprioti inca din primele minute.

Primele sanse au fost ratate de Ronaldo, Kaka si Higuain, insa fostul rapidist Urko Pardo a avut o serie de interventii bune in startul meciului.

Portarul spaniol nu a putut face insa nimic in minutul 27, cand Marcelo a centrat perfect din banda stanga, iar Ronaldo a aparut din linia a doua si a marcat nestingherit.

Zece minute mai tarziu, Real Madrid si-a majorat diferenta, Kaka sutand superb din afara careului, direct in vinclu. In partea secunda, Real Madrid s-a relaxat, iar in minutul 67, cipriotii au redus din diferenta. Ramas singur cu Casillas, Manduca a marcat pentru 2-1. Peste doar zece minute, Cristiano Ronaldo i-a linistit de tot pe portughezi, sutand superb din lovitura libera de la 30 de metri, lateral stanga. Mingea s-a dus in vinclu dupa ce a lovit bara.

Intrat la pauza, Callejon a punctat si el in minutul 80, dupa o preluare superba cu pieptul. Festivalul de goluri a continuat, de aceasta data cipriotii aflandu-se la finalizare. In minutul 82, Solari l-a invins fara probleme pe Casillas dintr-un penalty comis de Altintop. Spectatorii de pe Santiago Bernabeu au avut ocazia sa vada un nou gol superb in minutul 84, Di Maria umilindu-l pe Urko Pardo cu un lob de la 20 de metri. A fost ultimul gol al unui meci superb, ce a clarificat calificarea Realului in semifinale, unde va da peste Bayern Munchen.

Tot in semifinale, a ajuns si echipa engleza Chelsea Londra, dupa 3-1 la general cu Benfica Lisabona. Victoria de pe Da Luz, scor 1-0, a fost dublata, miercuri seara, de un nou succes la limita, scor 2-1, obtinut in prelungiri gratie golului marcat pe contraatac de Meireles. Benfica a evoluat cu un jucator in minus mai bine de o repriza dupa eliminarea lui Maxi Pereira.

Astfel, in semifinale sunt programate meciurile: Real Madrid – Bayern Munchen si FC Barcelona – Chelsea Londra.