Real Madrid s-a calificat in semifinalele Cupei Spaniei, unde o asteapta pe Barcelona (VIDEO)

24 Ianuarie 2013
618 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, după ce a remizat cu CF Valencia, 1-1, miercuri seara, în deplasare, în manşa a doua a sferturilor de finală ale competiţiei.

Real se impusese cu scorul de 2-0 în prima manşă, iar duminică învinsese pe terenul ''liliecilor'' cu 5-0, dar în campionat.

Echipa lui Mourinho a deschis scorul prin Karim Benzema (44), dar a rămas în 10 oameni din min. 50, când a fost eliminat portughezul Coentrao, după care Valencia a egalat un minut mai târziu, prin Tino Costa (51). Real, care îl pierduse pe portarul Casillas (16), accidentat, a încheiat meciul în 9 jucători, argentinianul Di Maria fiind eliminat şi el în min. 87.

În penultimul act, madrilenii vor înfrunta câştigătoarea semifinalei dintre Malaga şi FC Barcelona (1-1 în tur).
FC Sevilla s-a calificat facil în semifinale, după 4-0 cu Real Zaragoza (0-0 în tur). La învinşi, fundaşul român Cristian Săpunaru a fost integralist (cartonaş galben încasat în min. 69). Álvaro Negredo (36, 67 - penalty), Ivan Rakitic (45+3) şi Manu del Moral (90+2) au marcat într-un meci în care oaspeţii au terminat în 9 oameni, după eliminările dictate împotriva jucătorilor Jose Fernandez (26), Francisco Gonzalez (66). Joi au loc ultimele meciuri din manşa a doua a sferturilor de finală:

Betis Sevilla - Atletico Madrid (în tur 0-2)

Malaga - FC Barcelona (în tur 2-2)