Real Madrid si Chelsea au facut show pentru calificarea in sferturi - FOTO, VIDEO

14 Martie 2012
2128 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a castigat returul cu TSKA Moscova, scor 4-1. Ronaldo a contribuit la tonto-golul serii, dar cea mai frumoasa reusita a meciului le-a apartinut rusilor. Dupa ce a fost egalata pe finalul meciului tur, Real Madrid a inceput cu sufletul la gura si confruntarea de pe Santiago Bernabeu.

La prima faza de atac a rusilor, Doumbia a fost servit excelent in careu, insa ivorianului i-au tremurat picioarele in fata lui Casillas si a trimis peste. Speriata de ratarea lui Tosici, Real Madrid a inceput sa preseze, in special prin Kaka. Brazilianul a fost omul care a facut jocul Realului in startul meciului. Fostul mijlocas al lui AC Milan a contribuit la primul gol al Realului din minutul 27, trimitand excelent in fata portii catre Gonzalo Higuain.

Primirea golului le-a turnat plumb in ghete rusilor, care n-au mai reusit sa-i dea emotii lui Casillas pana la pauza.

Extrem de sters in prima parte, Cristiano Ronaldo a reusit sa-si treaca si el numele pe lista marcatorilor la zece minute dupa pauza.

Portughezul a sutat de la 30 de metri cu pamantul, pe centrul portii, si o gafa de zile mari a lui Sergei Chepchugov i-a permis sa inscrie. Portarul lui TSKA a apreciat gresit directia mingii, care i-a trecut pe langa degete. Pe final de meci, Mourinho i-a oferit si lui Karim Benzema sansa de a juca in acest meci, trimitandu-l pe teren in minutul 75. La doar cateva zeci de secunda distanta, la a doua atingere de balon, Benzema a punctat dupa o pasa superba a lui Ozil. Cel mai frumos gol al serii a fost reusit insa de rusi. Mai bine spus de sarbul Zorna Tosici, care, cu 13 minute inainte de final, l-a facut “saniuta” pe Pepe, iar apoi a sutat superb in vinclu, fara sanse pentru Casillas. Mingea trimisa de la 20 de metri a lovit transversala si a intrat in plasa.
Finalul a fost aprig disputat, iar Realul a mai inscris o data, la ultima faza a mecului. Pepe a plecat pe contraatac, l-a deschis in dreapta pe Benzema, iar acesta a trimis in fata portii catre Ronaldo. Realul l-a pierdut insa pe Xabi Alonso pentru meciul tur din sferturi, dupa un galben stupid care ii aduce o suspendare. Astfel, Real s-a calificat in sferturile de finala dupa 5-2 la general si isi va afla adversara astazi, dupa tragerea la sorti.

Ultima echipa calificata in sferturi este Chelsea Londra. Invinsa in mansa tur cu 3-1, dar cu un alt antrenor la returul de pe teren propriu, Chelsea a rasturnat dezavantajul de doua goluri si s-a calificat intre primele opt echipe ale Europei dupa o victorie cu 4-1 obtinuta in prelungiri. Prima ocazie a meciului a aparut in minutul 6. A fost o aruncare de la margine, Drogba a scos pentru sutul lui Sturridge, insa De Sanctis a respins in corner.
Napoli a raspuns dupa sapte minute prin Cavani al carui sut din actiune a lovit plasa laterala. Intrata usor in amorteala, partida a fost dinamizata la timp de golul lui Drogba. Bine gasit in sase metri de centrarea lui Ramires de pe dreapta, ivorianul a reluat imparabil cu o fulgeratoare lovitura de cap.
Era minutul 29 si Chelsea incepea cursa de recuperare a deficitului din tur. Pana la pauza ambele formatii si-au mai trecut in cont cate o ocazie. Mai intai Cavani a sutat pe langa poarta, pentru ca Drogba sa fie blocat in ultimul moment de Cannavaro in ultimele secvente ale primului mitan.
Partea secunda a debutat cum nu se poate mai bine pentru gazde, Terry invingandu-l pe De Sanctis cu o lovitura de cap din sase metri in urma unui corner. Drogba a contribuit si el reluand balonul pe spate.
La 2-0 Chelsea era calificata in sferturi gratie golului marcat de Mata in turul din Italia, insa emotiile erau departe de a fi epuizate pentru Di Matteo si jucatorii lui. Doar opt minute a durat bucuria gazdelor, pentru ca in minutul 56 Inler a reluat pe piept in marginea careului si l-a invins pe Cech cu un voleu in forta.
Cu un sfert de ora inaintea celor 90 de minute regulamentare centralul german Felix Brych a acordat corect penalty pentru gazde la hentul comis in careu de Dossena. Lampard si-a asumat executia si a transformat cu un sut plasat pentru un 3-1 care deschidea perspectiva prelungirilor. Cum pana la finalul timpului regulamentar nu s-a mai marcat, partida de pe Stamford Bridge a intrat in prelungiri.
In chiar ultimul minut al primei reprize de prelungiri fundasul Ivanovic a marcat golul de 4-1 din pasa ideala a lui Drogba si loviturile de la 11 metri erau scoase din calcul. Pana la final Napoli nu a reusit sa puna in pericol poarta adversa, tot Chelsea ratand doua bune ocazii prin Torres si Drogba.
Chelsea s-a calificat in cele din urma in sferturi cu scorul general de 5-4 (1-3 in tur si 4-1 acasa)
Echipele calificate in sferturi: Barcelona, Milan, Benfica, APOEL Nicosia, Bayern Munchen, Olympique Marseille, Real Madrid si Chelsea Londra.
Tragerea la sorti a sferturilor va avea loc vineri.