News Flash:

RETROSPECTIVA unei Olimpiade ratate: Rezultatele complete ale sportivilor romani la Jocurile de la Rio

23 August 2016
662 Vizualizari | 0 Comentarii
România a participat cu 96 sportivi si 7 rezerve la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în perioada 5-21 august, si a cucerit cinci medalii, una de aur, una de argint si trei de bronz.

Aurul a fost adus de echipa feminina de spada (Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu, Loredana Dinu), argintul a fost obtinut de tenismenii Florin Mergea si Horia Tecau la dublu masculin, bronzul a fost luat de Gabriel Sîncraian la haltere (cat. 85 kg), de canotoarele de la 8+1 (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Madalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghian si Daniela Druncea) si de Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg).

Tricolorii au mai reusit, de asemenea, o clasare pe locul 4 (gimnastul Marian Dragulescu la sarituri), trei locuri cinci (Corina Caprioriu - judo, cat. 57 kg, luptatorul de greco-romane Alin Alexuc - cat. 98 kg si sabrerul Tiberiu Dolniceanu), un loc 6 (gimnastul Andrei Muntean la paralele), doua locuri sapte (judoka Andreea Chitu - cat. 52 kg, gimnasta Catalina Ponor - bârna) etc.

Rezultatele înregistrate de sportivii români la Jocurile Olimpice de la Rio:

ATLETISM (22)

Elena Daniela Cîrlan (maraton): abandon
Paula Claudia Todoran (maraton): locul 101
Marius Viorel Ionescu (maraton): locul 37
Nicolae Soare (maraton): locul 127
Andreea Arsine (20 km mars): locul 45
Claudia Nicoleta Stef (20 km mars): locul 57
Ana Veronica Rodean (20 km mars): locul 50
Marius Cocioran (50 km mars): abandon
Narcis Stefan Mihaila (50 km mars): locul 31
Alina Rotaru (saritura în lungime): locul 18
Elena Andreea Panturoiu (triplusalt): locul 16
Cristina Bujin (triplusalt): locul 30
Marian Oprea (triplusalt): neclasat
Claudia Mihaela Bobocea (800 m): locul 51
Florina Pierdevara (800 m): locul 50
Florina Pierdevara (1.500 m): locul 25
Bianca Razor (400 m): locul 33
Andrei Gag (aruncarea greutatii): locul 13
Ancuta Bobocel (3.000 m obstacole): locul 38
stafeta feminina 4x400 m (Bianca Razor, Anamaria Ionita, Andrea Miklos si Adelina Pastor): locul 14
Sanda Belgyan (stafeta feminina 4x400 m): nu a concurat

BOX (1)

Mihai Nistor (cat. + 91 kg): locul 9

CANOTAJ (18+1):

patru rame fara cârmaci masculin (Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru): locul 4 în recalificari
dublu rame fara cârmaci masculin (George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie): locul 12 (locul 6 Finala B)
8+1 feminin (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Madalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghian si Daniela Druncea, rezerva Denisa Tîlvescu): locul 3
dublu rame fara cârmaci feminin (Laura Oprea, Madalina Beres): locul 9 (3 în Finala B)
dublu vâsle, categorie usoara feminin (Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleaga): locul 8 (2 în Finala B)
Elena Lavinia Târlea: nu a concurat

CICLISM (1)

Serghei Tvetcov (cursa de fond): abandon

GIMNASTICA ARTISTICA (3+1):

Marian Dragulescu: sarituri - locul 4, sol - locul 67,
Andrei Vasile Muntean: paralele - locul 6, bara fixa - locul 49, sol - locul 53, inele - locul 55, sarituri - locul 13, cal cu mânere - locul 67, individual compus - locul 36
Catalina Ponor: bârna - locul 7, sol - locul 14
Larisa Iordache (rezerva)

GIMNASTICA RITMICA (1)

Ana Luiza Filiorianu (individual compus): locul 22

HALTERE (4)

Andreea Aanei (cat. +75 kg): locul 8
Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg): abandon
Dumitru Captari (cat. 77 kg): abandon
Gabriel Sîncraian (cat. 85 kg): locul 3

HANDBAL FEMININ (14+2)

echipa (portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu si Denisa Dedu - rezerva I, extremele stânga Valentina Ardean-Elisei, Camelia Hotea, extrema dreapta Laura Chiper, interii stânga Cristina Neagu, Gabriela Perianu si Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu si Melinda Geiger, centrii Aurelia Bradeanu, Eliza Buceschi, Madalina Zamfirescu - rezerva II si pivotii Oana Manea si Florina Chintoan): locul 9

ÎNOT (6):

Robert Glinta (100 metri spate): locul 8
Robert Glinta (200 metri spate): locul 18
Norbert Trandafir (50 m liber): locul 14
Marius Radu (100 m liber): locul 38
stafeta 4x100 m liber (Marius Radu, Daniel Macovei, Alin Coste, Norbert Trandafir): locul 15
Ana Iulia Dascal (100 m liber): locul 36

JUDO (4+2):

Monica Ungureanu (cat. 48 kg): locul 17
Andreea Chitu (cat. 52 kg): locul 7
Corina Caprioriu (cat. 57 kg): locul 5
Daniel Natea (cat. +100 kg): locul 9
Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) si Loredana Ohâi (cat. 57 kg) - parteneri de antrenament

LUPTE (5):

Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg - greco-romane): locul 5
Ion Iulian Panait (cat. 66 kg - greco-romane): locul 12
Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg): locul 18
Ivan Guidea (cat. 57 kg - lupte libere): locul 11
Albert Saritov (cat. 97 kg - lupte libere): locul 3

SCRIMA (5+1)

Malina Calugareanu (floreta individual): locul 34
Tiberiu Dolniceanu (sabie individual): locul 5
Simona Gherman (spada individual): locul 19
Simona Pop (spada individual): locul 33
Ana-Maria Popescu (spada individual): locul 9
echipa feminina de spada (Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu, Loredana Dinu): locul 1

TENIS DE MASA (5):

Elizabeta Samara (simplu): turul 3
Daniela Dodean Monteiro (simplu): turul 3
echipa feminina (Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs): locul 9
Adrian Crisan (simplu): turul 3
Ovidiu Ionescu (simplu): turul 3

TENIS (6):

Irina Begu (simplu): turul 1
Monica Niculescu (simplu): turul 2
Irina Begu/Monica Niculescu (dublu feminin): turul 1
Florin Mergea/Horia Tecau (dublu masculin): locul 2
Andreea Mitu/Raluca Olaru (dublu feminin): turul 2
Irina Begu/Horia Tecau (dublu mixt): turul 1

TIR SPORTIV (1):

Alin George Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat): locul 19
AGERPRES
Daca ti-a placut articolul, te asteptam si pe pagina de Facebook. Avem si Instagram.

sportivi jocurile olimpice medalii spada haltere luptatorul
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2018 - Sport.BZI - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1741 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015479 (s)