Revenire de senzatie pentru Thierry Henry la Arsenal

10 Ianuarie 2012
603 Vizualizari | 0 Comentarii
Thierry Henry

Atacantul francez Thierry Henry a avut parte de o revenire perfectă la Arsenal Londra, pentru care a marcat golul cu care ''tunarii'' s-au calificat luni seara în şaisprezecimile de finală ale Cupei Angliei, după victoria cu 1-0 în faţa formaţiei de ligă secundă Leeds United.

Thierry Henry a jucat ultimele 22 de minute pentru echipa lui Arsene Wenger, marcand golul victoriei în min. 78.

Fostul internaţional francez a marcat la 1769 zile de la ultimul său meci pentru Arsenal, pe 7 martie 2007 (1-1 cu PSV Eindhoven, în Liga Campionilor).

Henry a început să se încălzească în minutul 47 al întalnirii şi a redebutat la Arsenal, pentru care jucase 370 de partide şi marcase 226 goluri, în min. 68, într-o ambianţă incredibilă pe ''Emirates Stadium''.

Henry este împrumutat de clubul american New York Red Bulls pentru două luni la Arsenal, urmand să revină peste Ocean pentru debutul noului sezon.

In şaisprezecimi, Arsenal va întalni pe Aston Villa, pe teren propriu.