Rezultate bomba in optimile Europa League - FOTO, VIDEO

15 Martie 2012
2073 Vizualizari | 0 Comentarii
Rezultate bomba in optimile Europa League. Mare favorita la castigarea trofeului, echipa engleza Manchester United a fost invinsa din nou de Athletic Bilbao si eliminata cu scorul general de 5-3 din Liga Europa. Succesul rasunator de pe Old Trafford a fost dublat de basci cu o victorie in fata propriilor suporteri, scor 2-1. Dorit chiar de United pentru postul de varf impins, Fernando Llorente a deschis scorul in minutul 23, cu un voleu spectaculos din centrarea lui Amorebieta.

De Marcos a majorat avantajul gazdelor in minutul 65, pentru ca Rooney sa reduca din diferenta cu un sut de la 25 de metri. Palida consolare pentru Manchester United, formatie care paraseste rusinos o competitie ce nu era planificata la inceputul sezonului. Nici Manchester City nu a reusit sa se califice in sferturi. Trupa lui Mancini a invins-o cu 3-2 pe Sporting Lisabona, dupa ce lusitanii au condus cu 2-0 si aveau si avantajul rezultatului din tur, 1-0. Sporting s-a calificat, pana la urma, datorita golurilor marcate in deplasare.

Intr-o alta partida din returul optimilor de finala, nemtii de la Hannover 96 i-au zdrobit pe belgienii de la Standard Liege cu 4-0 si s-au calificat mai departe cu scorul general de 6-2. Invinsi in urma cu o saptamana la doua goluri diferenta pe terenul Valenciei (2-4), olandezii de la PSV Eindhoven nu au reusit decat o remiza in returul de acasa, scor 1-1.

Udinese a obtinut o victorie de palmares cu AZ Alkmaar, scor 2-1, prin dubla lui Di Natale, insa batavii merg mai departe gratie victoriei cu 2-0 din tur. Alkmaar a evoluat cu un jucator mai putin inca din minutul 2, cand Viergever a fost fost eliminat. Elm de la oaspeti a ratat un penalty in minutul 64. Torje nu a fost nici macar rezerva la Udinese.

Fosta adversara a Stelei, Twente Enschede, a fost efectiv spulberata aseara in Germania, Schalke invingand cu scorul de 4-1, chiar daca olandezii au castigat in tur si au condus acum cu 1-0. O tripla a lui Huntelaar sI un gol al lui Jones au parafat o calificare mai mult decat meritata pentru Marica si colegii lui.

Rezultatele inregistrate in optimile Europa League

Hannover - Standard Liege 4-0 (în tur 2-2)
Udinese - AZ Alkmaar 2-1 (in tur 0-2)
PSV Eindoven - FC Valencia 1-1 (în tur 2-4)
Athletic Bilbao - Manchester United 2-1 (în tur 3-2)
Manchester City - Sporting Lisabona 3-2 (în tur 0-1)
Schalke 04 - Twente Enschede 4-1 (în tur 0-1)
Besiktas Istanbul - Atletico Madrid 0-3 (în tur 1-3)
Olympiakos Pireu - Metalist Harkov 1-2 (în tur 1-0)
Arbitru: Ovidiu Hategan (România).

Hanover, Alkmaar, Valencia, Athletic Bilbao, Sporting Lisabona, Atletico Madrid, Schalke 04, Metalist Harkov s-au calificat in sferturile Europa League. Tragerea la sorti a meciurilor din sferturi se va disputa astazi.