Rezultate din sferturile de finala ale Cupei Romaniei la handbal masculin

26 Mai 2011
650 Vizualizari | 0 Comentarii
Handbal masculin
"Pandurii" din Targu Jiu au produs surpriza în "sferturile" Cupei Romaniei. Campionii de la Constanta s-au distrat cu CSM Satu Mare. Sferturile de finala ale Cupei Romaniei, la baieti, care au debutat ieri, la Drobeta Turnu Severin, au adus o singura surpriza. Locul 7 în Liga Nationala, Pandurii Tg. Jiu a eliminat pe vicecampioana Romaniei, HC Odorhei, scor 37-30. Oltenii au facut instructie cu elevii lui Vlad Caba, conducand înca de la pauza cu 8 goluri: 21-13. Visul de a prinde cupe europene al moldovenilor de la Stiinta Bacau s-a spulberat dupa înfrîngerea cu Bucovina Suceava, 30-34. Bacaul a condus cu 21-17, dar Suceava a marcat din acel moment de opt ori consecutiv si a transat disputa. Resita a rezistat în fata Clujului 40 de minute. Pe final însa, elevii lui Gligore Czari nu au mai avut gloante si au terminat în genunchi, Clujul cîstigînd clar cu 38-30.
HCM Constanta a facut spectacol cu CSM Satu Mare. Campionii au castigat fara a se întrebuinta prea mult si raman marii favoriti la castigarea trofeului. Azi, în semifinale, Bucovina Suceava întalneste pe Pandurii Tg. Jiu (ora 17.30), iar HCM Constanta pe Transilvania Cluj (ora 19.30).