Rezultate nebune in Europa League - VIDEO

8 Martie 2012
1788 Vizualizari | 0 Comentarii
Rezultate bomba in meciurile de aseara din mansa tur a optimilor Europa League la fotbal. Marea surpriza s-a consemnat pe Old Traford, acolo unde Manchester United a fost invinsa de Athletic Bilbao, cu scorul de 2-3 (1-1).

Rooney a deschis scorul in minutul 22, dupa o actiune frumoasa pe traseul Giggs – Chicarito, dar la pauza, cele doua echipe au intrat la egalitate, Loriente egaland in minutul 44, cu o lovitura de cap din careu. Dupa pauza, echipa mai buna a fost Bilbao, care a mai ratat cateva ocazii pana in minutul 72, cand De Marcos, plecat din off-side, a marcat pentru 2-1, cu un sut plasat. Englezii s-au aruncat in atac, dar Muniain a lovit pe contraatac si a facut 3-1. Show-ul a continuat pe Old Traford si, in minutul 2 de prelungiri, Rooney a egalat dintr-un penalty corectat acordat la un hent al lui De Marcos in careu.

Nici cealalta echipa din Manchester nu o duce mai bine in competitia a doua intercluburi. Sporting Lisabona a oferit o alta surpriza a serii, invingand cu 1-0 marea favorita Manchester City in fata propriilor suporteri de pe Jose Alvalade. Unicul gol al meciului a fost marcat de Xandao in partea secunda, cu o executie marca Cristiano Ronaldo. Costel Pantilimon a fost rezerva la Manchester City.

In schimb, Ciprian Marica a fost integralist la Schalke 04, dar echipa germana a plecat invinsa de la Enschede din meciul cu Twente. Fosta adversara a Stelei s-a impus la limita, scor 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de De Jong in minutul 62.

Intr-o alta partida, Atletico Madrid a luat o optiune importanta pentru calificarea in sferturile de finala dupa 3-1 pe teren propriu cu Besiktas Istanbul.

Grecii de la Olympiakos Pireu au intrerupt seria castigatoare a ucrainienilor de la Metalist Harkov, impunandu-se cu 1-0 chiar pe terenul acestora.

Unicul gol al meciului de la Harkov a fost marcat la cinci minute dupa pauza de David Fuster. Gazdele au evoluat in inferioritate numerica in ultimele opt minute, dupa ce Edmar a primi direct cartonasul rosu.