Rezultate soc in optimile Ligii Campionilor

7 Martie 2012
1594 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Barcelona s-a calificat en-fanfare in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal. Cu un Messi in zi de gratie, Barcelona a invins Leverkusen cu incredibilul scor de 7-1, iar cu scorul general de 10-2 a ajuns intre cele mai bune 8 echipe din Champions League.

Messi a marcat de 5 ori, Tello de doua ori si, astfel, catalanii au dovedit ca nu si-au spus inca ultimul cuvant in fotbalul continental. Pentru Bayer Leverkusen a marcat in finalul meciului mijlocasul Bellarami.

Argentinianul Lionel Messi a scris, miercuri noapte, o noua fila de istorie in Liga Campionilor, devenind primul jucator care marcheaza cinci goluri intr-un singur meci. Decarul Barcelonei a punctat de cinci ori in poarta lui Bayer Leverkusen in meciul retur al intalnirii din optimile de finala ale Ligii Campionilor. Messi a perforat poarta lui Leno in minutele 24, 43, 50, 59 si 85. La doua dintre reusite, Messi a ridicat mingea spectaculos peste portarul advers. Argentinianul a ajuns cu golurile de miercuri seara la cota 12 reusite in actualul sezon de Liga Campionilor.
Si APOEL Nicosia si-a continuat parcursul de senzatie din Liga Campionilor, obtinand calificarea in sferturile de finala dupa ce a trecut de Olympique Lyon, scor 5-3, dupa loviturile de departajare. Pe durata timpului regulamentar scorul a fost 1-0. Francezii au crezut ca victoria la limita pe care au obtinut-o in meciul tur le va fi suficienta pentru a-si asigura calificarea in sferturile de finala. Numai ca APOEL, surpriza anului in Liga Campionilor, a fost greu de ucis si de aceasta data, dovedindu-se o nuca tare.
Dupa doar noua minute, avantajul luat de Lyon in meciul tur a fost anulat de Manduca, acesta marcand nestingherit din fata portii. A urmat un adevarat asalt la poarta francezilor, dar Lloris a rezistat cu brio. Lyon s-a trezit cu greu si a ratat doua ocazii mari pana la pauza prin Lisandro si Ederson.
In repriza secunda, cele doua echipe au fost mult mai pragmatice, presiunea jocului spunandu-si cuvantul. A existat o singura faza periculoasa, in minutul 56, dupa o deviere nefericita a lui Cissokho, care s-a dus in bara transversala.
Pe fondul unui final linistit de meci, cele doua echipe au ajuns in prelungri. In cele 30 de minute suplimentare, Lyon putea transa calificarea in sferturi, dar imprecizia lui Lisandro Lopez a trimis meciul la loviturile de departajare.
APOEL a reusit in cele din urma inca o surpriza, ajungand in sferturile de finala dupa ce s-a impus cu 4-3 la penaltiuri. Chiotis a fost omul decisiv, aparand suturile lui Lacazette si Bastos. Pentru APOEL au inscris Ailton, Oliveira, Alexandrou si Trochovski, in timp ce pentru francezi au punctat Kallstrom, Lisandro (cu mare noroc) si Gomis. APOEL isi va afla adversara din sferturi pe 16 martie.

In sferturi, s-au mai calificat echipele AC Milan, dupa un adevarat thriller cu Arsenal Londra, dar si Benfica Lisabona, dupa ce a eliminat-o pe Zenit Sankt Petersburg. Saptamana viitoare se vor disputa ultimele 4 jocuri din mansa retur a optimilor Champions League.

Returul partidelor din optimile Ligii Campionilor

Marti: Arsenal – Milan 3-0 (in tur 0-4) si Benfica - Zenit 2-0 (in tur 2-3).
Miercuri: Apoel Nicosia - Olympique Lyon 5-3 (1-0), în tur 0-1, FC Barcelona - Bayer Leverkusen 7-1, în tur 3-1.
Marti, 13 martie: Bayern Munchen - FC Basel, in tur 0-1 si Inter Milano - Olympique Marseille, in tur 0-1.
Miercuri, 14 martie: Real Madrid - TSKA Moscova, in tur 1-1 si Chelsea Napoli, in tur 1-3.