Rezultatele complete din returul 16-imilor Europa League

24 Februarie 2012
454 Vizualizari | 0 Comentarii
europaleague sigla

Joi au avut loc meciurile din manşa secundă a şaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal, în urma cărora s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei formaţiile Valencia, Athletic Bilbao, Atletico Madrid, PSV Eindhoven, Twente Enschede, AZ Alkmaar, Hannover, Schalke 04, Manchester United, Manchester City, Udinese, Standard Liege, Olympiakos Pireu, Metalist Harkov, Sporting Lisabona, Beşiktaş Istanbul.

Ciprian Marica a fost rezervă şi a intrat în min. 120 în locul lui Raul la Schalke, care a trecut neaşteptat de greu de Viktoria Plzen cu 2-1, pe teren propriu, după prelungiri. Deşi a jucat foarte puţin, Marica a avut o ocazie de gol şi a pasat decisiv la ultimul gol al lui Huntelaar (120+1). Cu toate că au evoluat în 10 oameni din min. 61, cehii au reuşit să ducă meciul în prelungiri, primind al doilea gol într-un moment în care evoluau practic în 9 oameni (Prohaszka era accidentat).

Mijlocaşul roman Costin Lazăr a fost titular la PAOK Salonic, echipă antrenată de Ladislau Boloni, care a fost învinsă pe teren propriu de Udinese (fără Gabriel Torje - ineligibil) cu scorul de 3-0, după 0-0 pe ''Friuli''.

Ştefan Radu nu a evoluat la Lazio, învinsă la Madrid de Atletico (1-0).

Athletic Bilbao s-a calificat cu emoţii în optimi, după ce a marcat golul ''de aur'' în 10 oameni, în meciul caştigat cu 1-0 în faţa formaţiei Lokomotiv Moscova. Ajax a reuşit o neaşteptată victorie de palmares pe ''Old Trafford'', 2-1 cu Manchester United, insuficientă pentru a merge mai departe.

Finala competiţiei se va juca în data de 9 mai pe Arena Naţională din Bucureşti.

Rezultate:

joi

(+) Valencia CF (Spania) - Stoke City (Anglia) 1-0 (1-0 în tur)

A marcat: Jonas (24).

(+) Athletic Bilbao (Spania) - Lokomotiv Moscova (Rusia) 1-0 (în tur 1-2)

A marcat: Iker Muniain (62).

Cartonaş roşu: Fernando Amorebieta (Bilbao, 60).

PAOK Salonic (Grecia) - (+) Udinese (Italia) 0-3 (în tur 0-0)

Au marcat: Danilo (6), Floro Flores (15), Maurizio Domizzi (51 - penalty).

(+) PSV Eindhoven (Olanda) - Trabzonspor (Turcia) 4-1 (în tur 2-1)

Au marcat: Dries Mertens (15 - penalty), Tim Matavz (31, 53), Kevin Strootman (38), respectiv Burak Yilmaz (43).

Cartonaş roşu: Tolga Zengin (Trabzonspor - portar, 44).

FC Bruges (Belgia) - (+) Hannover 96 (Germania) 1-0 (în tur 1-2)

A marcat: Mame Diouf (21).

(+) Standard Liege (Belgia) - Wisla Cracovia (Polonia) 0-0 (în tur 1-1)

Cartonaş roşu: Gervasio Núñez (Wisla, 63).

(+) Twente Enschede (Olanda) - Steaua Bucureşti (Romania) 1-0 (în tur 1-0)

A marcat: Nacer Chadli (29).

(+) Olympiakos Pireu (Grecia) - Rubin Kazan (Rusia) 1-0 (în tur 1-0)

A marcat: Rafik Djebbour (14).

(+) Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Sporting Braga (Portugalia) 0-1 (2-0 în tur)

A marcat: Lima (25).

(+) Manchester United (Anglia) - Ajax Amsterdam (Olanda) 1-2 (2-0 în tur)

Au marcat: Javier Hernández (6), respectiv Aras Özbiliz (37), Toby Alderweireld (87).

(+) Metalist Harkov (Ucraina) - Red Bull Salzburg (Austria) (în tur 4-0)

Au marcat: Martin Hinteregger (28, autogol), Jonathan Cristaldo (62), Sebastian Blanco (63), Marlos (87), respectiv Jakob Jantscher (56).

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - (+) AZ Alkmaar (Olanda) 0-1 (0-1 în tur)

A marcat: Martens (54).

(+) Atletico Madrid (Spania) - Lazio Roma (Italia) 1-0 (3-1 în tur)

A marcat: Diego Godín (48).

(+) Schalke 04 Gensenkirchen (Germania) - Viktoria Plzen (Cehia) 3-1, după prelungiri (în tur 1-1)

Au marcat: Klaas-Jan Huntelaar (8, 106, 120+1), respectiv Frantisek Rajtoral (88).

Cartonaş roşu: Bakos (Plzen, 61).

(+) Sporting Lisabona (Portugalia) - Legia Varşovia (Polonia) 1-0 (2-2 în tur)

A marcat: Matías Fernández (84).