Rezultatele complete si marcatorii din turul sferturilor de finala ale Europa League

30 Martie 2012
499 Vizualizari | 0 Comentarii
europa league trofeu

Athletic Bilbao şi-a asigurat practic calificarea în semifinalele Europa League la fotbal, după ce a învins cu scorul de 4-2 pe Schalke 04, joi seara, în deplasare, într-un meci din prima manşă a sferturilor de finală.

In celelalte trei sferturi, gazdele Atletico Madrid, Alkmaar şi Sporting Lisabona s-au impus cu acelaşi scor, 2-1, ceea ce face ca soarta calificării să fie încă deschisă.

Iata rezultatele:
Schalke 04 (Germania) - Athletic Bilbao (Spania) 2-4

Au marcat: Raúl González (22, 60), respectiv Fernando Llorente (20, 73), Óscar De Marcos (81), Iker Muniain (90+3).

AZ Alkmaar (Olanda) - Valencia (Spania) 2-1

Au marcat: Brett Holman (45+1), Maarten Martens (79), respectiv Mehmet Topal (51).

Atletico Madrid (Spania) - Hannover 96 (Germania) 2-1

Au marcat: Radamel Falcao (9), Eduardo Salvio (89), respectiv Mame Diouf (38).

Sporting Lisabona (Portugalia) - Metalist Harkov (Ucraina) 2-1

Au marcat: Marat Izmailov (51), Emiliano Insúa (64), respectiv Cleiton Xavier (90+1 - penalty).

Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 5 aprilie.

Finala este programată pe 9 mai, la Bucureşti, pe Arena Naţională.