Rezultatele etapei a 36-a din campionatul Italiei

9 Mai 2011
1144 Vizualizari | 0 Comentarii
Genoa a invins concitadina Sampdoria cu scorul de 2-1, duminica seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 36-a a campionatului italian de fotbal, si i-a diminuat acesteia sansele de mentinere în Serie A. Golul victoriei a fost marcat în cel de-al saptelea minut al prelungirilor (90+7) de catre Boselli. Brescia a fost învinsa acasa de Catania (1-2) si nu mai are sanse de a scapa de retrogradare.
Intr-un meci foarte important pentru calificarea în Champions League, Udinese a dispus de Lazio cu 2-1, dar romanii au irosit un penalty (Zarate) si au beneficiat de avantajul omului în plus din minutul 67. Udinese pare favorita pentru ocuparea ultimului loc de Liga Campionilor (baraj), dar sanse pastreaza si Lazio, Roma si Juventus.
Rezultate
Genoa - Sampdoria 2-1 (Antonio Floro Flores 45+1, Mauro Boselli 90+7, respectiv Nicola Pozzi 66); cartonas rosu: Giandomenico Mesto (Genoa) 90.
Brescia - Catania 1-2 (Alessandro Diamanti 90+2, respectiv Matias Silvestre 27, Gonzalo Bergessio 75); cartonas rosu: Davide Lanzafame (Brescia, 80).
Cagliari - Cesena 0-2 (Luis Jimenez 54, Dominique Malonga 85).
Inter Milano - Fiorentina 3-1 (Giampaolo Pazzini 25, Esteban Cambiasso 28, Philippe Coutinho 77, respectiv Alberto Gilardino 74).
Udinese - Lazio 2-1 (Antonio Di Natale 35,42, respectiv Libor Kozak 76); cartonas rosu: Gabriele Angella (Udinese, 67); Mauro Zarate (Lazio) a ratat un penalty în min. 67.
Lecce - Napoli 2-1 (Daniele Corvia 49 - penalty, Ernesto Chevanton 88, respectiv Giuseppe Mascara 67); cartonase rosii: Daniele Corvia 55, respectiv Edinson Cavani 74.
Bologna - Parma 0-0

AS Roma - AC Milan 0-0

Palermo - Bari 2-1 (Fabrizio Miccoli 39, Cesare Bovo 53, respectiv Simone Bentivoglio 7); Fabrizio Miccoli (Palermo) a ratat un penalty în min. 65.
Luni are loc meciul Juventus - Chievo Verona.
Pe primul loc se afla AC Milan, cu 78 puncte, virtual campioana, urmata de Inter Milano, 72 p, Napoli, 68 p, Udinese, 62 p, AS Roma, 60 p, Lazio, 60 p, Juventus, 56 p, Palermo, 53 p, Fiorentina, 49 p, etc. Brescia (locul 19), 31 p, si Bari (20), 21 p, sunt deja retrogradate, iar pentru evitarea celui de-al treilea loc lupta Sampdoria (locul 18), cu 36 p, Lecce (17), 38 p, si Cesena (16), cu 40 p.