Roberto Di Mateo: “Am facut un meci fantastic”

15 Martie 2012
550 Vizualizari | 0 Comentarii
Roberto Di Mateo

Antrenorul lui Chelsea Londra, Roberto Di Matteo, consideră că echipa sa a realizat o performanţă 'excepţională' prin calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după victoria cu 4-1 înregistrată în faţa italienilor de la Napoli, ţinand cont de situaţia dificilă pe care londonezii au traversat-o în ultima perioadă.

'A fost un meci fantastic, între două mari echipe. Noi am scris istorie, deoarece situaţia noastră era foarte dificilă. Ştiam că trebuie să depunem multe eforturi pentru a merge mai departe. Performanţa echipei mele a fost excepţională, nu doar a 'veteranilor', ci a întregului colectiv. Toată lumea a fost incredibilă', a declarat tehnicianul italian la finalul partidei de pe Stamford Bridge.

Antrenorul lui Napoli, Walter Mazzarri, era dezamăgit că elevii săi n-au putut menţine avantajul obţinut în meciul tur, pe care italienii l-au caştigat cu 3-1. 'Incă din startul jocului am înţeles că ne va fi foarte greu. Am început bine, am ratat ocazii, apoi l-am pierdut pe cel mai bun om al nostru (Maggio, accidentat). Cu toate astea, echipa mea a jucat bine, mai ales la 2-1 (în favoarea englezilor). Insă cei de la Chelsea au fost decisivi la loviturile libere, unde sunt foarte periculoşi', a spus Mazzarri.

Miercuri seara, Chelsea Londra s-a impus cu 4-1 după prelungiri în faţa lui Napoli, prin golurile lui Didier Drogba (28), John Terry (47), Frank Lampard (75 - penalty) şi Branislav Ivanovic (105). Pentru oaspeţi a marcat Gokhan Inler (55).