Roma a eliminat Fiorentina in Cupa Italiei, dupa prelungiri

17 Ianuarie 2013
544 Vizualizari | 0 Comentarii
 AS Roma a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în semifinalele Cupei Italiei la fotbal, în detrimentul formaţiei Fiorentina, pe care a învins-o la limită, cu scorul de 1-0, miercuri seara, pe ''Artemio Franchi''.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Mattia Destro, în prima repriză a prelungirilor (min. 97).

Meciul a fost unul tensionat, arbitrul fiind nevoit să elimine trei jucători pe parcursul prelungirilor (Taddei şi Dodo de la AS Roma, respectiv Cuadrado de la Fiorentina)

Roma, echipa portarului român Bogdan Lobonţ (neconvocat pentru acest joc) o va avea ca adversară în semifinale formaţia Inter Milano, învingătoare marţi, cu 3-2 după prelungiri, în partida cu Bologna. În celălalt joc din penultimul act se vor întâlni Lazio Roma şi Juventus Torino.

Rezultate înregistrate în sferturile de finală ale Cupei Italiei.