Roma si Inter au terminat nedecis in derby-ul etapei a 21-a din Serie A (VIDEO)

21 Ianuarie 2013
428 Vizualizari | 0 Comentarii
AS Roma a terminat la egalitate cu Inter Milano, 1-1, duminică seara, pe Stadio Olimpico, în ultimul meci din etapa a 21-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Roma a deschis scorul prin ''veteranul'' Francesco Totti (22 - penalty), dar Inter a egalat în prelungirile primei reprize (45+1), prin Rodrigo Palacio.

Portarul Bogdan Lobonţ a fost rezervă la Roma, în timp ce Cristian Chivu a jucat tot meciul la oaspeţi, primind un cartonaş galben în min. 63.

Paul Papp şi Adrian Stoian au fost doar rezerve la Chievo, în meciul cu Parma (1-1), în timp ce slovacul Pavol Farkas (fost fundaş la FC Vaslui) a evoluat ca titular.

Sergiu Suciu a rămas şi el pe banca tehnică la Torino, care s-a impus cu 2-0 la Pescara în faţa formaţiei antrenate de Cristiano Bergodi.

Rezultate:

Duminică

AS Roma - Inter Milano 1-1

Au marcat: Francesco Totti 22 - penalty, respectiv Rodrigo Palacio 45+1.

Atalanta Bergamo - Cagliari 1-1

Au marcat: Guglielmo Stendardo 57, respectiv Michele Canini 2 (autogol).

Cartonaş roşu: Luigi Giorgi (Atalanta) 79.

AC Milan - Bologna 2-1

Au marcat: Giampaolo Pazzini 65, 82, respectiv Philippe Mexes 84 (autogol).

Genoa - Catania 0-2

Au marcat: Gonzalo Bergessio 4, Pablo Barrientos 86.

Chievo Verona - Parma 1-1

Au marcat: Alberto Paloschi 56, respectiv Ishak Belfodil 40.

Siena - Sampdoria 1-0

A marcat: Erjon Bogdani 71.

Pescara - Torino 0-2

Au marcat: Mario Alberto Santana 4, Alessio Cerci 41.

Cartonaş roşu: Vladimir Weiss (Pescara) 82.

Fiorentina - Napoli 1-1

Au marcat: Facundo Roncaglia 33, respectiv Edinson Cavani 42.

Sâmbătă

Juventus - Udinese 4-0

Au marcat: Paul Pogba 41, 66, Mirko Vucinic 72, Alessandro Matri 80.

Palermo - Lazio 2-2

Au marcat: Egidio Arevalo 70, Paulo Dybala 71, respectiv Sergio Floccari 10, Hernanes 84 - penalty.

În clasament, pe primul loc se află Juventus, cu 48 puncte, urmată de Napoli, 43 p, Lazio, 43 p, Inter Milano, 39 p, Fiorentina, 36 p, AC Milan, 34 p, AS Roma, 33 p, Catania, 32 p, etc.