Romania a castigat dramatic meciul cu Croatia din Fed Cup

1 Februarie 2012
490 Vizualizari | 0 Comentarii
irina begu
Echipa feminină de tenis a Romaniei a învins formaţia Croaţiei cu scorul de 2-1, miercuri, la Eliat (Israel), în Grupa I a zonei Euro-Africane a competiţiei Fed Cup.

Soarta meciului s-a decis în partida de dublu, în care perechea Irina Begu/Simona Halep a dispus cu 7-6, 7-6 de cuplul Petra Martic/Ani Mijacika.

După ce au caştigat primul set la tiebreak, cu 7-6, jucătoarele antrenate de Sever Dron au avut trei mingi de meci la 5-4 şi 40-0, dar le-au ratat pe toate şi Croaţia a preluat chiar conducerea în setul secund cu 6-5. Croatele au avut şi ele două mingi de set la 6-5, dar în cele din urmă confruntarea a ajuns din nou în tiebreak. Romania a salvat o minge de set la 6-5 pentru croate, după care şi-a adjudecat setul, cu 8-6, şi victoria.

In prima partidă de simplu, Simona Halep a învins-o pe Ani Mijacika, în două seturi, cu 6-2, 6-2, iar a doua partidă croata Petra Martic a întrecut-o pe Irina-Camelia Begu cu 6-4, 1-6, 6-3.

In Grupa D, Romania va întalni joi Luxemburgul, iar vineri va avea loc partida cu Polonia. Prima clasată avansează în faza semifinală, care decide echipa ce va juca barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup.

Page time :0.1977 (s) | 34 queries | Mysql time :0.052213 (s)