Handbal

Romania a invins Belarus, in preliminariile Campionatului Mondial de handbal masculin din 2013

11 Ianuarie 2012
1920 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa masculină de handbal a Romaniei a învins naţionala Belarus cu scorul de 25-22 (12-14), miercuri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Bucureşti, în grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2013.

Echipa antrenată de Vasile Stangă a obţinut un succes meritat, graţie unei prestaţii foarte bune în ultimele 10 minute de joc, după ce la pauză era condusă la două goluri, cu 14-12. Romania a remontat diferenţa la reluare şi a trecut în avantaj, 17-16 (38), irosind apoi mai multe şanse de a de desprinde. Belarus a condus din nou, cu 19-18 şi 20-19, dar finalul de meci a aparţinut tricolorilor, care au caştigat la trei goluri, 25-22.

Portarul Mihai Popescu a fost cel mai bun om de pe teren, în faţa a circa 3.500 spectatori.

Returul de duminică, de la Minsk (ora 13,30), va fi unul decisiv pentru calificarea la baraj.