Romania a ramas cu o singura jucatoare la Australian Open

17 Ianuarie 2013
1036 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorana Cirstea
• Sorana Cirstea, ultima jucatoare din Romania ramasa în competitia de simplu de la Australian Open, a învins-o miercuri dimineata pe cehoaica Kristyna Pliskova în set decisiv si s-a calificat astfel în turul al treilea la Melbourne • Urmatoarea adversara a Soranei va fi chinezoaica Na Li, a sasea favorita a turneului

Romania a ramas cu o singura jucatoare pe tabloul feminin al turneului de tenis de la Australian Open. Sorana Cîrstea, ultima jucatoare din România ramasa în competitia de simplu, a învins-o miercuri dimineata pe cehoaica Kristyna Pliskova în set decisiv si s-a calificat astfel în turul al treilea la Melbourne.

Cap de serie numarul 27, Cîrstea a avut parte de un început de meci slab si a cedat primul set aproape fara lupta dupa doar 21 de minute, cu 6-1, în fata unei adversare din afara sutei mondiale. Meciul s-a echilibrat în setul al doilea si un break a înclinat balanta în favoarea Soranei, care a egalat scorul pe tabela dupa 6-3 obtinut la mare lupta în 40 de minute. Cîrstea a început tare decisivul si s-a impus în final cu 6-2 dupa ce si-a dominat categoric adversara. Pentru Cîrstea, calificarea în turul 3 reprezinta egalarea celei mai bune performante la Australian Open, unde în 2012 de asemenea ajungea în aceasta faza a competitiei. Urmatoarea adversara a Soranei va fi chinezoaica Na Li, a sasea favorita a turneului, care a învins-o în turul al doilea pe Olga Govortsova din Belarus, cu 6-2, 7-5. De retinut ca Na Li si Sorana Cîrstea s-au întâlnit de patru ori în circuit, iar trei dintre meciuri au fost în turnee de Mare Slem. Singura victorie a reprezentantei României a fost obtinuta în 2012 pe iarba de la Wimbledon.
In schimb, Irina-Camelia Begu a parasit turneul de Mare Slem de la Melbourne în faza turului secund, dupa ce a fost învinsa în doua seturi de Agnieszka Radwanska, a patra favorita a întrecerii, scor 6-3, 6-3. Begu a început meciul cu un break, dar avantajul sau a fost rapid anulat de poloneza, care a trecut apoi la conducerea meciului si s-a distantat la 5-1. Conform Onlinesport, reprezentanta României a recuperat un break si s-a apropiat la 5-3, dar Radwanska avea sa închida primul set, dupa 46 de minute, cu 6-3. În pauza dintre seturi, Begu a solicitat interventia medicului pentru o problema la umarul drept, dar chiar si asa, jucatoarea din România nu a reusit sa faca fata jocului polonezei. "Pot juca mai bine de atât. Nu m-am asteptat sa câstig atât de multe meciuri la rând si sper sa pot continua", a declarat dupa meci Radwanska, jucatoare ajunsa la a 11-a partida consecutiva fara înfrângere în acest an. Begu, locul 55 mondial, a încheiat astfel conturile în turneul de simplu, obtinând cea mai buna performanta din cariera la Australian Open la a doua prezenta pe tabloul principal.