Romania a ratat semifinalele Campionatului European

7 Februarie 2012
657 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania futsal

Romania nu a trecut de marea favorita, Spania si s-a oprit în sferturile de finala ale Campionatului European de Fotbal în Sala. Ibericii au castigat clar, 8-3, chiar daca în prima repriza ne-am tinut scai de ei, egalandu-i în doua randuri, cu reusitele de senzatie ale lui Gherman. In primele 20 de minute, pentru iberici au marcat Torras (2), Aicardo si Usin. Dupa pauza, romanii au fortat, iar in fazele de atac, selectionerul nostru scoate portarul si introduce un jucator de cîmp pentru a crea superioritate. In minutul 26, Matei a marcat pentru 3-4, din pasa lui Gherman, dar imediat ibericii au facut 5-3, dupa reusita lui Aicardo. In acest moment, romanii au cazut sI au mai incasat inca 3 goluri, de la Torras, Lin si Ortiz si se califica in semifinale dupa un 8-3 categoric cu Romania. Totusi, tricolorii (pregatiti de spaniolul Sito Rivera) au reusit o performanta remarcabila, calificandu-se, in premiera, in sferturile unui Campionat European.
Spania este cea mai buna echipa din lume, are în palmares 5 titluri continentale si doua mondiale, iar Romania s-a calificat în premiera în aceasta faza. "Tricolorii" au pierdut toate cele 11 întalniri directe cu ibericii, golaveraj 16-60.