Romania arata bine: egal de colectie cu Uruguay (FOTO, VIDEO)

29 Februarie 2012
1820 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania Uruguay
• Romania - Uruguay 1-1 (0-1), intr-un amical de lux disputat aseara pe National Arena • Cavani a deschis scorul in startul partidei, dar Bogdan Stancu a egalat in repriza secunda • Sud-americanii au avut si un penalty clar in prima repriza, dar neacordat de arbitrul Viktor Kassai

Nationala de fotbal a Romaniei are o noua fata in anul 2012. Echipa lui Piturca a facut un meci foarte bun impotriva Uruguayului, o nationala venita la Bucuresti de pe locul 3 in clasamentul international. Intr-o partida disputata aseara pe National Arena, tricolorii au remizat, scor 1-1, cu Uruguay.

In fata celor aproape 20.000 de spectatori, al caror numar mare a depasit asteptarile oficialilor din fotbalul romanesc, trupa lui Piturca a inceput meciul cu frana de mana trasa. Imediat, Uruguay a deschis scorul. In minutul 2, un contraatac ca la scoala al sud-americanilor a facut ca mingea sa ajunga in marginea careului la Cavani, iar acesta, cu o executie de maestru fara preluare, l-a invins pe Tatarusanu. Tricolorii au incercat imediat sa revina, punand presiune in jumatatea adversa, insa actiunile ofensive ale elevilor lui Piturca s-au lovit mai mereu de un zid de netrecut. Primul sut pe poarta al tricolorilor a venit in minutul 11, la executia lui Torje de la aproape 30 de metri, insa Muslera nu a putut fi pacalit.

Cateva minute mai tarziu, Uruguayul a declansat o noua faza de atac nimicitoare, prin Suarez, pe stanga. Acesta l-a pacalit usor pe Goian, a trimis in fata portii, mingea fiind deviata periculos la mica distanta de linia portii, pentru a ajunge apoi la Cavani, in coltul careului mic. Sutul acestuia din prima a intalnit, insa, bara din dreapta si Tatarusanu a rasuflat usurat.

In minutul 26 a venit randul Romaniei sa-si treaca in cont o bara, pe fondul unui joc mai curajos al tricolorilor. Paul Papp a centrat excelent de pe dreapta pana la Marius Niculae, a carui reluare in forta din prima, de la 11 metri, a intalnit transversala. Zece minute mai tarziu, Cavani s-a remarcat din nou in doua faze consecutive. Mai intai sutul lui din lateral a fost retinut de Tatarusanu, pentru ca, dupa cateva secunde, cei doi jucatori sa fie protagonistii unei faze controversate. Cavani a combinat scurt si spectaculos cu Suarez, a reprimit in careu si a trecut mingea pe langa Tatarusanu langa bara din dreapta, fiind apoi agatat de picioare de portarul Stelei. Arbitrul maghiar Victor Kassai a lasat jocul sa continue, desi trebuia sa acorde penalty pentru Uruguay.

Alta fata dupa pauza

In garnitura tricolorilor au intrat la pauza Bogdan Stancu, Marica, Lazar si Bourceanu, cei doi Niculae, Pintilii si Neagu fiind lasati de Victor Piturca la vestiare. Modificarile efectuate au insufletit constructia ofensiva a Romaniei si, la doar 5 minute de la startul reprizei secunde, tricolorii au reusit o egalare nesperata in prima parte a meciului. Gabriel Torje a lansat o centrare perfecta de pe dreapta, Bogdan Stancu a venit perfect in viteza din spate pe traiectorie si a reluat cu capul din 6 metri in plasa.

Restabilirea echilibrului pe tabela a dat un curaj si mai mare elevilor lui Piturca. Romania a presat tot mai curajos in jumatatea cealalta, profitand si de o oarecare uluiala in tabara adversa, sud-americanii dand impresia ca nu se asteptau la o replica atat de puternica a tricolorilor.

Tot Stancu a avut uriasa sansa de a duce Romania in avantaj, insa, dupa o patrundere superba in careu, nu a reusit sa-l pacaleasca pe Muslera si sa treaca mingea pe langa el in plasa. Desi ritmul de joc s-a pastrat ridicat, periculozitatea fazelor de atac a scazut in intensitate. Pana la final, Goian, Mutu, Cristi Tanase, Bogdan Stancu sau Torje au mai incercat sa ameninte decisiv poarta adversa, dar fara urmari pe tabela.

Un incident destul de grav a avut loc in partea secunda a meciului, dupa ce, in minutul 55, un grup de suporteri a afisat un banner impotriva FRF. Stewarzii firmei de paza au incercat sa ia bannerul, insa fanii s-au tinut ferm pe pozitii. A urmat o interventie in forta si o adevarata lupta in tribune intre fani si fortele de ordine. "FRF = RMGC" (Rosia Montana Gold Corporation – n.r.), completat de alt mesaj: "Aceeasi mizerie", a fost bannerul de la care a pornit incidentul. Interventia nu a fost pe placul celorlalti suporteri, care le-au transmis lui Mircea Sandu si Dumitru Dragomir sa mearga la puscarie.

România: Tatarusanu - Papp, Chiriches, Goian, Latovlevici (Gaman '60) - Pintilii (Bourceanu '46) - Torje, Neagu (C. Lazar '46), D. Niculae (B. Stancu '46), Mutu (Tanase '75) - M. Niculae (Marica '46). Selectioner: Victor Piturca.
Uruguay: Muslera - Maxi Pereira (Fucile '46), Lugano, Godin, Caceres - Gargano (A. Gonzalez '68), A. Rios (Eguren '77), Ramirez - Cavani (Abreu '60), Suarez, Forlan. Selectioner: Oscar Washington Tabarez.