Romania arata rau in drumul spre Euro: victorie fara stralucire cu Insulele Feroe

30 Martie 2015
927 Vizualizari | 1 Comentarii
Ce rau a ajuns fotbalul romanesc. Desi urcam vertiginos in clasamentul UEFA, conducem grupa de calificare la Euro 2016, jocul nationalei pregatita de Anghel Iordanescu arata din ce in ce mai rau.

Romania a inregistrat, aseara, o victorie scurta in fata Insulelor Feroe, scor 1-0, la capatul unui joc slab in care Keseru a facut diferenta in prima repriza, iar selectionerul Anghel Iordanescu a operat 3 inlocuiri fara acoperire, neinspirate, mutand aproape defensiv. Florin Andone, atacantul Cordobei, nu a prins niciun minut. Tricolorii condusi de Anghel Iordanescu au avut un start reusit de meci, cu doua ocazii importante consumate in primele zece minute.

Raul Rusescu si-a incercat norocul cu o executie in forta din afara careului, respinsa in doi timpi de Nielsen. Acelasi Nielsen avea sa se remarce si la urmatoarea faza, cand Pintilii i-a trimis lui Keseru o pasa splendida de peste 30 de metri, fostul varf al Stelei a preluat pe piept si a fost blocat in ultimul moment de portarul feroezilor, venit la intampinare. Claudiu Keseru si-a luat revansa la mijlocul primei parti. Maxim a executat o lovitura libera, mingea a fost deviata de zid in bara, iar Keseru a fost plasat excelent pentru a indeplini o formalitate. Paul Papp (31, 33) a fost singurul care a mai amenintat poarta oaspetilor pana la pauza.

Prima sansa de gol in repriza a doua a venit abia in minutul 65, cand Maxim l-a intins pe Nielsen cu un nou sut bun din lovitura libera, iar Adi Popa nu a fost capabil sa majoreze diferenta din 5-6 metri, cu o lovitura de cap prin care l-a luat la tinta pe goalkeeperul feroez. Maxim nu a reusit sa aduca desprinderea, cu zece minute inainte de final, la o pasa excelenta primita din partea lui Cristi Tanase. In finalul partidei, oaspetii au avut o ocazie mare de a egala, dar Pantilimon a respins bine un sut extrem de periculos. Tot aseara, principala contracandidata a României la primul loc, Irlanda de Nord a învins pe teren propriu Finlanda, 2-1, prin golurile marcate de Laffery in minutele 33 si 38. Pentru oaspeti a punctat Sadik, in al doilea minut al prelungirilor.

Romania: Pantilimon - Papp, Chiriches, Grigore, Rat - Pintilii, Sanmartean (A. Prepelita 86) - Ad. Popa (G. Torje 61), Rusescu (C. Tanase 60), Maxim – Keseru.

Insulele Feroe: Nielsen - J. Davidsen, Gregersen, Nattestad, V. Davidsen - Faero (A. Olsen 74) - Holst, Olsen (Sorensen 80), Jacobsen (Joensen 80), Vatnhamar – Edmundsson.

Arbitri: Artur Dias (central), Bertino Miranda si Rui Tavares (asistenti), Manuel De Sousa si Hugo Miguel (suplimentari), Alvaro Mesquita (arbitru rezerva) - toti din Portugalia.

Stadion: Ilie Oana (Ploiesti)

Spectatori: 15.000