Romania bate Grecia si pastreaza sanse de calificare la Olimpiada

3 Aprilie 2012
427 Vizualizari | 0 Comentarii
polo romania

Naţionala de polo pe apa a Romaniei a invins Grecia cu scorul de 10-9 (2-3, 3-2, 2-2, 3-2), luni, in al doilea sau meci din cadrul turneului preolimpic de la Edmonton (Canada).

Tricolorii antrenaţi de ungurul Istvan Kovacs au fost conduşi in cea mai mare parte a timpului, dar diferenţa cea mai mare a fost de doua goluri, 3-1, in prima repriza. Romania a venit mereu din urma şi a reuşit in cele din urma sa preia conducerea in repriza a treia, cu 7-6. Grecia a marcat de doua ori la rand şi a avut 8-7 in debutul ultimei reprize, dar tricolorii au gasit resursele sa egaleze şi sa inscrie golul victoriei, prin Negrean, cu aproape trei minute inainte de final.

Golurile echipei noastre au fost inscrise de Cosmin Radu (4), Tiberiu Negrean (1), Andrei Iosep (1), Mihnea Chioveanu (1), Alexandru Matei (1), Ramiro Georgescu (1) şi Kalman Kadar (1).

Pentru Grecia au marcat Andreas Miralis (2), Argyris Theodoropoulos (1), Christos Afroudakis (2), Georgios Afroudakis (1), Ioannis Fountoulis (2), Matthaios Voularakis (1).

Dupa 9-10 cu Germania in primul meci, Romania va intalni marţi formaţia Macedoniei (ora 23,20).

Luni, in Grupa A, Macedonia a invins Olanda cu scorul de 9-6, iar Muntenegru a dispus cu 11-7 de Germania.

In Grupa B, Spania a surclasat Argentina cu 14-6, iar Canada a depaşit Brazilia cu 12-9.

La JO de la Londra vor obţine calificarea primele patru clasate in turneul de la Edmonton.