Romania, condusa cu 2-0 in Cupa Davis de Olanda

6 Aprilie 2012
469 Vizualizari | 0 Comentarii
Andrei D escu
Olanda conduce Romania cu scorul de 2-0, după ce Robin Haase (53 ATP) l-a învins în trei seturi, cu 6-3, 6-3, 6-4 pe debutantul Andrei Dăescu (680 ATP), vineri, în al doilea meci de simplu din cadrul întalnirii de Cupa Davis, din turul II al Grupei 1, zona Europa-Africa, care are loc în Sporthallen Zuid din Amsterdam.

In ciuda diferenţei clare de valoare dintre cei doi (despărţiţi de mai bine de 600 de locuri în clasamentul ATP), Andrei Dăescu a evoluat curajos şi a fost egalul lui Haase în multe momente, într-un meci care a durat o oră şi 53 de minute.

In primul set, Dăescu a caştigat primul ''game'', iar cei doi au mers cap la cap pană la 3-3, după care Haase a reuşit un break decisiv pentru soarta setului, adjudecat cu 6-3. Situaţia a fost destul de asemănătoare şi în setul secund, în care Dăescu s-a aflat în urmărirea adversarului, care a reuşit un break la 4-3 pentru batav. In setul trei, echilibrul s-a rupt la scorul de 4-4, cand Haase a făcut un break şi a reuşit apoi să încheie meciul.

Haase a reuşit în acest meci 13 aşi, iar Dăescu numai unul.

In primul meci de simplu al zilei, Thomas Schoorel l-a învins cu 6-1, 6-3, 6-3 pe Petru Alexandru Luncanu.

Sambătă 7 aprilie, de la ora 16,00, în partida de dublu se vor întalni perechile Igor Sijsling/Jean-Julien Rojer şi Florin Mergea/Andrei Dăescu.

Duminică 8 aprilie, de la ora 14,00, au loc ultimele partide de simplu: Robin Haase - Petru Alexandru Luncanu şi Thomas Schoorel - Andrei Dăescu.

Caştigătoarea acestei întalniri se califică la barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Davis.

Page time :0.1797 (s) | 34 queries | Mysql time :0.041030 (s)