Romania s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin

15 Iunie 2015
726 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa feminina de handbal a României si-a asigurat prezenta la Campionatul Mondial 2015 din Danemarca, desi sâmbata a fost învinsa de Serbia cu scorul de 28-24 (11-12), la Cluj-Napoca, în returul barajului de calificare, "tricolorele" beneficiind de victoria din tur, cu 32-26. Începutul meciului a fost echilibrat, ambele formatii aflându-se, pe rând, la conducere. Serbia s-a desprins la doua goluri, 5-7, în minutul 15, dar tricolorele au revenit si la pauza aveau avantaj de un gol, 12-11.

Oaspetele, dupa patru goluri consecutive, în debutul partii secunde, s-au desprins la 15-12 (35), iar avantajul Serbiei a crescut la patru goluri, 17-13 (38), dând emotii echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde. România a reusit sa se mentina în joc, iar diferenta nu a fost mai mare de doua-trei goluri pâna în minutul 50, când Serbia avea 24-19 pe tabela de marcaj. Serbia a mai condus cu 28-23, în minutul 59, dar Cristina Neagu a marcat ultimul gol al meciului, cu 38 de secunde înainte de final, parafând astfel calificarea României la turneul final din Danemarca (5-20 decembrie). De remarcat ca România a ratat patru aruncari de la 7 metri în acest meci.

În fata a peste 7.000 de spectatori, în Sala Polivalenta din Cluj-Napoca au evoluat echipele:
România: Denisa Dedu, Ionica Munteanu - Camelia Hotea, Adriana Nechita (2 goluri), Cristina Neagu (7), Aurelia Bradeanu (2), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (2), Oana Manea (2), Gabriela Preda, Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (4), Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper, Madalina Zamfirescu. Selectinoner: Tomas Ryde.
Serbia: Jovana Risovic, Ana Kacarevic - Sanja Radosavljevic (1), Katarina Krpez (2), Jelena Popovic (3), Tamara Zarkovic, Jelena Agbaba, Jelena Zivkovic (6), Ivana Prijovic, Andzela Janjusevic, Sanja Rajovic (6), Tamara Georgijev, Dijana Radojevic (2), Biljana Bandelier (1), Jovana Stoiljkovic (6), Kristina Liscevic (1). Selectioner: Milan Stankovic.
Au arbitrat danezii Leif Poulsen si Henrik Mortensen, iar delegat EHF a fost grecul Sotiris Migas.