Romania va intalni Ucraina, in barajul pentru Mondialele de futsal

12 Februarie 2012
444 Vizualizari | 0 Comentarii
futsal nationala

Naţionala de futsal a Romaniei va întalni Ucraina în barajul pentru calificarea la turneul final al Cupei Mondiale de anul acesta din Thailanda, anunţă site-ul oficial al Federaţiei Romane de Fotbal.

Meciurile cu Ucraina vor avea loc în perioadele 25-28 martie, la Tg. Mureş, respectiv 8-11 aprilie, în deplasare, conform tragerii la sorţi efectuate sambătă la Hotelul Sheraton din Zagreb.

Celelalte meciuri din play-off sunt: Norvegia - Italia, Slovacia - Cehia, Azerbaidjan - Rusia, Slovacia - Spania, Ungaria - Serbia şi Belarus - Portugalia.

Turneul final al Cupei Mondiale va avea loc în perioada 2-18 noiembrie în Thailanda.

Romania şi Ucraina s-au întalnit pană acum doar de patru ori, bilanţul fiind de un succes pentru tricolori, un egal şi două victorii ale Ucrainei: 2-8, 2-2, 5-7 şi 2-1.

La CE 2012 din Croaţia, Romania s-a oprit în sferturile de finală, fiind învinsă de Spania cu 8-3, în timp ce Ucraina a fost învinsă de Croaţia în aceeaşi fază cu 3-1, la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri). Finala a fost caştigată de Spania cu scorul de 3-1, după prelungiri, în faţa Rusiei.