S-a terminat aventura! Monica Niculescu a fost eliminata de la Wimbledon

7 Iulie 2015
595 Vizualizari | 0 Comentarii
Monica Niculescu
Monica Niculescu era singura românca ramasa pe tabloul feminin de la Wimbledon, însa azi a pierdut împotriva jucatoarei din Elvetia, Timea Bacsinszky. Dupa un prim set excelent, pe care l-a castigat clar, 6-1, Niculescu le-a pierdut pe celelalte doua, scor 5-7, 2-6. Alaturi de US Open 2011, optimile la Wimbledon sunt cea mai mare performanta pentru Monica într-un turneu de Mare Slem.

În varsta de 27 de ani, jucatoarea noastra a luptat încontinuu, pentru fiecare punct, dar a parut putin afectata de caldura sufocanta de la Londra, pe finalul meciului. Bacsinszky va juca în sferturi cu învingatoarea meciului Caroline Wozniacki - Garbine Muguruza. Vesti mult mai bune vin insa din circuitul masculin, din turneul de dublu. Astfel, perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer s-a calificat, luni, în sferturile de finala ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Tandemul româno-olandez, cap de serie numarul 4, s-a impus în trei seturi, scor 7-6, 6-3, 7-6, în fata australienilor Lleyton Hewitt si Thanasi Kokkinakis. Tecau si Rojer au câstigat dupa doua ore si 21 de minute, desi australienii au reusit 10 asi, fata de cei doar doi ai lui Tecau si Rojer, si au avut 20 de mingi direct câstigatoare, dublu fata de adversarii lor. În schimb, Tecau si partenerul sau au fost superiori la procentajul punctelor din primul serviciu, 84% fata de 73%. Prin prezenta în sferturi, Tecau si Rojer si-au asigurat un cec de 43.000 de lire sterline si 360 de puncte ATP. În runda urmatoare, cei doi vor juca împotriva câstigatorilor dintre francezii Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, favoriti 10, si cuplul Marcin Matkowski (Polonia)/Nenad Zimonjic (Serbia), cap de serie numarul 7.

Horia Tecau, finalist la Wimbledon alaturi de suedezul Robert Lindstedt în 2010, 2011 si 2012, nu a depasit optimile de finala la precedentele doua editii ale turneului. Rojer este în premiera în sferturi la All England Club. Tecau si Rojer au jucat semifinale la primele doua turnee de Grand Slam ale anului, Australian Open si Roland Garros.

Si cuplul româno-indian Florin Mergea - Rohan Bopanna, cap de serie numarul 9, s-a calificat, luni, în sferturile de finala ale probei masculine de dublu la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Partida n-a fost deloc una usoara pentru Mergea si Bopanna, care au avut nevoie de patru seturi, extrem de disputate, încheiate toate în tiebreak, pentru a se impune în fata perechii Lukasz Kubot(Polonia) - Max Mirnîi (Belarus): 7-6 (4), 6-7 (5), 7-6 (5), 7-6 (8).
În sferturile de finala, Mergea si Bopanna, favoritii 9 ai turneului, vor juca împotriva învingatorilor din meciul dintre fratii Bryan si perechea Pavic/ Venus.