Sa revenim cu picioarele pe pamant! CSMS a pierdut primul meci din retur

4 Aprilie 2015
912 Vizualizari | 0 Comentarii
Visul frumos s-a terminat! CSMS Iasi a incasat primul gol din acest retur de campionat, suficient pentru a pierde si primul meci din partea a doua a sezonului, scor 1-0 pe terenul revelatiei ASA Targu Mures. Singurul gol al intalnirii a fost reusit de Claudiu Bumba in prima repriza, echipa condusa Liviu Ciobotariu avand alte sanse bune de a se desprinde pe tabela. Finalul a fost unul de totul sau nimic pentru oaspeti, cu ocazii de ambele parti.

Echipa pregatita de Liviu Ciobotariu a avut prima ocazie a meciului, dupa o incursiune splendida a lui Goga (12), care nu a mai avut insa suflu pentru a finaliza corespunzator din preajma careului mare. Zece minute mai tarziu, Ianis Zicu a amenintat in doua randuri poarta adversa. In prima faza, goalkeeperul lui CSMS a respins in corner executia fostului dinamovist, care a continuat cu un sut ratat din zona punctului cu var. Echilibrul de pe tabela avea sa fie rupt de Claudiu Bumba, la mijlocul reprizei. Tanarul jucator al muresenilor a deschis scorul printr-o executie asemanatoare cu cea a lui Cristi Tanase, de joi seara (Steaua-Petrolul 3-1).

Sut la coltul lung, in plasa lateral-interioara, de la aproximativ 16 metri. Iasul putea egala, in minutul 32, la o faza in care Onduku a indeplinit foarte bine rolul de pivot. Maghiarul Bole a aparut in careu, fiind nevoie de o prima interventie salvatoare a lui Stancioiu. La urmatorul atac, Onduku a trimis in plasa lateral dintr-o pozitie promitatoare. Scorul pauzei, 1-0, putea fi mai sever daca Goga nu rata singur cu Grahovac la ultima actiune de atac a gazdelor. Bosniacul din poarta Iasului a fost serios intrebuintat si in partea secunda. Claudiu Voiculet (59) si acelasi Dorin Goga (64) nu au putut produce desprinderea. Finalul a fost unul incins. Iesenii au irosit cateva oportunitati bune de a inscrie. Madalin Ciuca (81), Boiciuc (85) si Golubovic (86) nu l-au putut rapune pe Stancioiu. Grahovac a scos, la randul sau, un sut greu trimis din lovitura libera de Gorobsov, in minutul 88.

Dupa acest meci, CSMS Iasi ramane pe locul 9, macar pana la meciurile din acest week-end, dar pentru ieseni urmeaza o noua partida de foc. Etapa viitoare, marti seara, de la ora 21.30, in Copou va urca Dinamo Bucuresti.

ASA Tg. Mures: Stancioiu - Hanca, M. Constantin, Bejan, L. Sepsi - Gorobsov, Cl. Voiculet - I. Zicu (Gonzalez 83), D. Goga (M. Axente 77), Bumba - Manolov (Hora 61)

CSMS Iasi: Grahovac - I. Voicu, Mihalache, Ciuca (L. Mihai 81), Badic - Bole, Enescu, Mitici, Ciucur (Boiciuc 67) - Onduku (G. Bosoi 84), Golubovici

Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova)

Cartonase galbene: Mihalache 13, Ciuca 19, Voicu 56

Reactii la finalul partidei

Claudiu Bumba, jucator ASA Targu Mures: "Ma bucur foarte mult ca am reusit sa castigam in fata unei echipe bune, iar bucuria este cu atat mai mare cu cat eu am reusit sa marchez golul victoriei. Am vazut coltul lung si am tras, m-am inspirat din executia lui Cristi Tanase. Eu incerc sa joc cat mai bine la Targu Mures, iar daca domnul Iordanescu va considera ca merit, ma va mai chema la nationala. Am avut un meci foarte greu cu Iasul, o formatie care nu primise gol pana acum si care nu pierduse nicio partida. Am mai facut un pas spre o calificare in Europa League, dar mai avem mult de munca pana acolo. Noi incercam sa jucam cat mai bine de la meci la meci si sa castigam de fiecare data cele trei puncte".

Nicolo Napoli
, antrenor CSMS Iasi: "Echipa a jucat un meci foarte bun. A venit si prima infrangere, dar sunt fericit ca fotbalistii mei au facut o partida buna. Am avut ocazii sa egalam in prima repriza si in finalul partidei, dar asta este fotbalul. Daca nu marchezi, atunci nu ai cum sa iei puncte. In prima repriza au fost sansele lui Bole, Golubovic si Onduku, dar nu am reusit sa marcam si atunci am pierdut primul meci. Cred ca am avut un penalty clar in repriza a doua, Onduku a fost agatat in careu, dar daca cinci arbitri nu au vazut, atunci eu nu am ce sa comentez mai mult. Targu Mures e o echipa foarte buna, care nu a pierdut niciodata acasa in acest sezon. Acum ne pregtim pentru meciul cu Dinamo, unde nu-i vom avea pe Mihalache si Voicu, dar sunt alti jucatori care sa-i inlocuiasca. Noi luptam in continuare pentru evitarea retrogradarii".

Liviu Ciobotariu, antrenor ASA Targu Mures: "Prin acest rezultat ne-am consilidat pozitia a doua. Am intalnit o echipa farte buna, un adversar foarte bine pregatit, o organizare defensiva ermetica. A fost un joc spectaculos, cu ocazii de ambele parti si ma bucur enorm ca am luat toate cele trei puncte. Noi ne-am desprins si suntem echipa care ocupa in continuare primul loc in retur. Echipa merge foarte bine, este pe un drum bun si asta ma bucura enorm. Am avut probleme in aceasta saptamana, pentru ca ne confruntam cu multe accidentari si vreau sa-i felicit pe jucatorii care au intrat, pentru ca au facut-o foarte bine. Ii felicit pe cei de la CSMS Iasi, pentru ca au o echipa buna. Nu intamplator au castigat 5 meciuri in acest retur si au primit doar un singur gol. Deocamdata visam la titlu, dar mai sunt inca 10 etape de disputat. Probabil dupa 4-5 etape vom vedea exact unde stam si daca putem lupta sau nu cu Steaua".

Concordia Chiajna - FC Brasov, ora 15:30, Digi Sport 1, Look TV

Ceahlaul Piatra Neamt - FC Viitorul, ora 18:00, Digi Sport 1, Dolce Sport 1, Look Plus

Gaz Metan Medias - Steaua Bucuresti, ora 20:30, Digi Sport 1, Dolce Sport 1, Look Plus