Sapunaru, cu steagul Romaniei la sarbatoarea lui Porto

4 Aprilie 2011
894 Vizualizari | 0 Comentarii
Sapunaru FC Porto
Cristi Sapunaru este primul roman campion în 2011, dupa victoria din derby-ul cu Benfica, scor 2-1. Formatia romanului, FC Porto, se afla la 16 puncte de rivali cu doar 5 etape înainte de finalul sezonului. Cu Sapunaru rezerva, oaspetii au deschis scorul dupa numai 9 minute prin Guarin. Acesta a patruns în partea dreapta si a marcat cu un sut dintr-un unghi închis si cu ajutorul portarului Roberto, care a scapat mingea în proprie poarta. Benfica a replica imediat, obtinînd un penalty transformat fara emotii de Saviola. Scorul final a fost stabilit în minutul 26 de Hulk, tot din penalty. Imediat dupa terminarea partidei, oficialii Benficai au dat drumul la stropitorile de pe gazon si au stins luminile pe stadion, incercand astfel sa le strice bucuria fanilor lui FC Porto. Jorge Jesus, managerul "vulturilor", a comentat ironic incidentul la conferinta de presa: "Nu sunt electrician".