Sarapova si Kvitova, in semifinale la Melbourne

25 Ianuarie 2012
654 Vizualizari | 0 Comentarii
Maria Sarapova

Jucatoarele Maria Sarapova si Petra Kvitova s-a calificat, miercuri, in semifinalele Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

Campioana la Melbourne in urma cu patru ani, Sarapova a dispus in 87 de minute de conationala sa Ekaterina Makarova, cea care in tururile anterioare le invinsese pe Vera Zvonareva si Serena Williams.

De aceasta data nu a mai fost loc de surpriza, Sarapova impunandu-se la pas cu 6-2, 6-3.

Adversara Mariei in semifinale va fi cehoaica Petra Kvitova, a doua favorita a turneului, care a oprit-o in sferturile de finala pe revelatia Sara Errani din Italia, scor 6-4, 6-4.

Intalnirea dintre Sarapova si Kvitova va avea o dubla miza, pe langa calificarea in finala cele doua disputandu-si prima pozitie in clasamentul mondial.

Locul intai WTA este vizat si de bielorusa Victoria Azarenka, cea care o va intalni in prima semifinala pe belgianca Kim Clijsters.