Sase sportivi romani eliminati in prima zi la Europenele de judo din Rusia

26 Aprilie 2012
419 Vizualizari | 0 Comentarii
corina caprioriu

Sportivii Carmen Bogdan, Andreea Catuna, Corina Caprioriu, Loredana Ohâi, Dan Fâsie si Szoke Laszlo au fost eliminati, joi, în preliminariile Campionatul European din Rusia.

La categoria 48 kilograme, Carmen Bogdan a debutat cu victorie în grupa A, în fata sportivei elene Maria Karagiannopoulou, dar a fost învinsa în turul secund de belgiana Charline Van Snick.

La categoria 57 kilograme, campioana europeana Corina Caprioriu a pierdut în turul secund al grupei B, în fata sportivei Miryam Roper (Germania), dupa ce anterior o învinsese pe britanica Connie Ramsay. Acelasi traseu l-a avut si Andreea Catuna (grupa A, cat. 52 kg), care a învins-o pe Marie Muller (Luxemburg), în prima lupta, fiind eliminata în turul secund de Natalia Kuziutina (Rusia).

Prematur a parasit competitia si Loredana Ohâi, care a fost eliminata în primul tur al grupei D, cat. 57 kilograme, de Viola Waechter (Germania).

La masculin, primul tricolor intrat în competitie a avut ghinion înca de la prima lupta. Dan Fâsie, la categoria 66 de kilograme, a fost eliminat în grupa A de rusul Alim Gadanov. Szoke Laszlo a învins în prima disputa, cu italianul Francesco Faraldo, dar a cedat apoi, în turul doi al grupei C, în fata slovenului Rok Draksici.

Joi se afla înca în competitie Alina Dumitru (48 kg) si Andreea Chitu (52 kg).

Campionatul European de la Chelyabinsk reprezinta ultima competitie la care se pot obtine biletele pentru Jocurile Olimpice de la Londra. Sportivii români care si-au asigurat calificarea sunt Alina Dumitru, Corina Caprioriu, Dan Fâsie si Vladut Simionescu.