Schweinsteiger si Materazzi, la un pas de bataie

16 Martie 2011
733 Vizualizari | 0 Comentarii
Bastian Schweinsteiger
Bastian Schweinsteiger, fotbalistul german al lui Bayern Munchen, a avut o altercatie cu italianul Marco Materazzi, la meciul castigat marti de Inter Milano (3-2) in optimile de finala ale Ligii Campionilor, informeaza AFP, citata de Agerpres. Schweinsteiger a declarat ca-l intelege pe francezul Zinedine Zidane, care l-a lovit violent pe Materazzi in finala Cupei Mondiale 2006.
"Inteleg ce-a putut sa simta Zidane. Materazzi a inceput sa ma provoace chiar inainte de startul meciului, cand eram pe culoar, iar dupa aceea nu s-a oprit. A procedat cu mine la fel cum a facut cu Zidane", a explicat mijlocasul, dupa meciul care a dus la eliminarea echipei sale. Materazzi nu a jucat niciun minut la Munchen.

Dupa meci, cand jucatorii lui Inter se bucurau pentru calificarea obtinuta gratie unui gol marcat in minutul 88, Schweinsteiger s-a rastit la Materazzi. Ulterior, mijlocasul s-a aratat amenintator si i-a obligat pe coechipierii sai si pe membrii staff-ului oaspetilor sa intervina pentru a-l calma.