SENZATIONAL! Romania a facut instructie cu Serbia si e aproape calificata la Mondiale

8 Iunie 2015
603 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala feminina de handbal a României a învins formatia Serbiei cu scorul de 32-26 (17-13), sâmbata, în Sala Sporturilor Ribnica din Kraljevo, în prima mansa a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial 2015 din Danemarca.

Tricolorele au început bine meciul si au condus mai întâi la un gol, iar în minutul 7 s-au desprins la 5-2. În minutul 17, avansul echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde, la primul sau meci oficial, a crescut la patru goluri, 10-6, diferenta consemnata si la pauza, 17-13, dupa ce echipa României a avut 16-11 (27) si 17-12 (29).

Serbia s-a apropiat în debutul reprizei secunde la doar doua goluri (15-17, 16-18), apoi România si-a refacut avantajul de patru goluri, iar în minutul 37 avantajul echipei noastre a crescut la sase goluri, 22-16.

Desi a pierdut-o pe Paula Ungureanu, accidentata dupa o aruncare de la 7 metri (47), România a continuat sa conduca ostilitatile si a câstigat fara probleme, cu 32-26, dupa ce a avut la un moment dat si noua goluri avantaj, 31-22 (56).

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri. Returul va avea loc pe 13 iunie, în Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, si va fi transmis în direct de Digi Sport 2.

Au evoluat echipele:

Serbia: Jovana Risovic, Ana Kacarevic - Sanja Radosavljevic, Katarina Krpez (3 goluri), Jelena Popovic, Jelena Zivkovic (5), Ivana Prijovic, Andela Janjusevic, Sanja Rajovic (1), Tamara Georgijev (2), Dijana Radojevic (5), Biljana Bandelier (1), Zeljka Nikolic (1), Jovana Stoiljkovic (2), Kristina Liscevic (4), Marija Petrovic (2). Selectioner: Milan Stankovic.

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu - Timea Tatar, Camelia Hotea, Adriana Nechita (5), Cristina Neagu (11), Aurelia Bradeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Preda (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper. Selectioner: Tomas Ryde.
Arbitri: Jiri Opava, Pavel Valek (ambii din Cehia); delegat EHF: Tomo Vodopivec (Slovenia).