Sergio Ramos, suspendat 5 meciuri!

10 Ianuarie 2013
1094 Vizualizari | 0 Comentarii
Federaţia spaniolă de fotbal (RFEF) i-a aplicat o suspendare de 5 meciuri internaţionalului spaniol Sergio Ramos, fundaşul echipei Real Madrid, care l-a insultat pe arbitrul partidei cu Celta Vigo, din manşa secundă a optimilor de finală ale Cupei Regelui, în cursul căreia a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Ramos a fost suspendat un meci pentru eliminarea din minutul 73 şi alte 4 pentru insultele adresate arbitrului întâlnirii, Miguel Angel Ayza Gamez. Centralul a semnalat în raportul său că jucătorul lui Real i-a spus de mai multe ori 'Eşti un ticălos', pe lângă alte cuvinte jignitoare. Sergio Ramos l-a insultat, totodată, şi pentru unul dintre asistenţi, în momentul în are a părăsit terenul.

Clubul madrilen are posibilitatea să facă apel împotriva acestei sancţiuni care, dacă va fi menţinută, îl va obliga pe Ramos să urmărească din tribune meciurile de campionat Osasuna, FC Valencia şi Getafe, precum şi 'dubla' cu Valencia din sferturile de finală ale Cupei Spaniei. O lovitură dură pentru Real, în condiţiile în care nu poate conta în acest moment nici pe fundaşul portughez Pepe, indisponibil aproximativ o lună, după ce a fost operat la gleznă săptămâna trecută.

De asemenea, RFEF l-a avertizat pe antrenorul lui Real Madrid, Jose Mourinho, 'pentru observaţiile făcute celui de-al patrulea arbitru', tot în cursul jocului cu Celta Vigo, de pe Santiago Bernabeu, câştigat de madrileni cu 4-0.