Show Wesley! Vasluiul calca totul in picioare

20 Martie 2012
1407 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Vaslui a invins fara probleme in deplasarea de la Piatra Neamt, scor 3-1, si a reintrat in cursa pentru titlul de campioana • Astazi sunt programate primele doua partide din etapa 22: Gaz Metan Medias – CS Mioveni si Pandurii Targu Jiu – Vointa Sibiu

Vasluiul s-a inscris serios in cursa pentru titlul de campioana, dupa ce a invins cu scorul de 3-1, in deplasarea de la Piatra Neamt, prin cele trei goluri marcate de Wesley. Golul de onoare al nemtenilor a fost inscris de Golubovic in minutele de final. Cu acest hattrick, Wesley se instaleaza in fruntea clasamentului golgheterilor din Liga 1.

Presiunea tot mai crescanda a vasluienilor i-a determinat pe jucatorii echipei gazda sa greseasca din startul meciului, iar in minutul 11, Wesley a primit o pasa de la Sanmartean in careu, unde a fost faultat de Monroy. Tot Wesley a executat lovitura de pedeapsa, ducand Vasluiul in avantaj inca din primul sfert de ora.

Fara sa forteze prea mult, elevii lui Augusto Inacio au reusit sa controleze ostilitatile, conservandu-si in acelasi timp fortele. Cu toate acestea, oaspetii si-au creat si alte ocazii de a inscrie, prin Adailton si Wesley. Cei doi au colaborat perfect si la faza celui de-al doilea gol al vasluienilor, din minutul 28. Adailton a centrat perfect din corner de pe dreapta, Wesley s-a inaltat excelent in mijlocul careului si a trimis imparabil cu capul pentru 0-2.

Repriza secunda a fost tratata cu si mai multa lejeritate de vasluieni, ceea ce-i putea costa pe elevii lui Inacio in doua faze. Totusi, ca sa fie lucrurile clare si sa nu mai existe motive de emotii pe final, Wesley a reusit hattrick-ul in minutul 72 din pasa lui Sanmartean. Cu 6 minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, gazdele au reusit golul de onoare prin Golubovic, care a executat puternic prin zid o lovitura libera de la 17 metri, iar Borjan a vazut prea tarziu mingea.

Nici nu s-a terminat bine etapa 21, ca astazi incepe deja etapa 22 din Liga I. De astazi si pana joi vor fi programate partidele din runda cu numarul 22, una cu meciuri extreme de interesante. Mai intai, astazi, de la ora 19.00 (Digi Sport), Gaz Metan Medias va primi vizita formatiei CS Mioveni, poate cea mai slaba grupare din Liga I. Mediasul are sansa de a mai face un pas hotarat pentru evitarea retrogradarii, daca va lua toate cele trei puncte. Baietii lui Cristi Pustai sunt pe val dupa ce, in ultimele doua runde, au luat patru puncte: 1-1 acasa cu CFR Cluj si 2-0 la Vointa Sibiu.
Tot astazi, dar de la ora 21.30 (Digi Sport), cea mai frumoasa echipa din Liga I, Pandurii Targu Jiu, spera sa bifeze si prima victorie din 2012, in disputa cu Vointa Sibiu. Gorjenii lui Petre Grigoras au facut meciuri foarte bune cu Dinamo sau CFR Cluj, dar au un singur punct in primele trei partide si nu-si mai permit nici un pas gresit, mai ales acasa.