Simona Halep, eliminata de Kerber in semifinale la Cincinnati

22 August 2016
1495 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep eliminata de Kerber in semifinale la Cincinnati
Jucatoarea româna de tenis Simona Halep a fost învinsa de germanca Angelique Kerber cu 6-3, 6-4, sâmbata, în semifinalele turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari.

Halep, numarul patru mondial, a cedat într-o ora si 29 de minute în fata numarului doi WTA. Halep a început meciul cu un break, dar apoi Kerber, vicecampioana olimpica, a luat trei ghemuri la rând. Românca a revenit si a restabilit egalitatea, dar Kerber a trecut la cârma, fructificându-si serviciul pentru 4-3. Meciul a fost întrerupt de ploaie, iar la reluare Kerber a mai facut un break, iar apoi a încheiat setul cu 6-3.

În setul al doilea, Kerber, care va deveni numarul unu WTA daca va câstiga turneul, a început în forta si a condus cu 3-0 si 4-1. Halep a reusit un break si s-a apropiat la 4-3, dar Kerber a servit bine si a facut 5-3, salvând o minge de 4-4, iar apoi a încheiat setul si meciul cu 6-4.

Kerber a pus astfel capat unei serii de 13 victorii consecutive în circuitul WTA reusite de Halep, care i-a adus titlurile de la Bucuresti si Montreal. Simona Halep, finalista la editia de anul trecut a turneului din Ohio, va primi un cec de 123.665 dolari si 350 de puncte WTA.
Halep a facut enorm de multe greseli în meciul cu Kerber, statistica aratând nu mai putin de 50 de erori nefortate ale româncei (21 Kerber), 21 de lovituri direct câstigatoare (12 pentru adversara).

Românca avea 4-0 în meciurile cu Kerber pe suprafata hard înaintea acestui duel. Scorul meciurilor directe este de 4-3 pentru Halep în prezent. Primul duel a fost câstigat de Halep, în 2009, la Saint-Raphael, cu 5-7, 6-2, 7-5. Apoi au urmat alte doua victorii ale româncei, în 2014 în finala la Doha, cu 6-2, 6-3, în 2015, în optimi la Toronto, cu 6-3, 5-7, 6-4. Anul acesta au avut loc nu mai putin de patru meciuri, trei câstigate de Kerber si unul de Halep. Germanca s-a impus în Fed Cup, la Cluj-Napoca, scor 6-2, 6-2, apoi în sferturi la Wimbledon, cu 7-5, 7-6 (2), si la Cincinnati, în timp ce Halep a învins în semifinale la Montreal, cu 6-0, 3-6, 6-2.

În finala, Kerber o va înfrunta pe Karolina Pliskova (Cehia/N. 15), victorioasa cu 6-1, 6-1 în fata numarului trei mondial, Garbine Muguruza (Spania).