Simona Halep este la un singur pas de finala de la Sydney: "O sa-mi joc sansa"

14 Ianuarie 2016
529 Vizualizari | 1 Comentarii
Simona Halep 1
Simona Halep (locul 2 WTA si favorita nr. 1) s-a calificat în semifinalele turneului Premier de la Sydney, dupa ce s-a impus în doua seturi în fata sportivei din Cehia, Karolina Pliskova, scor 6-4, 7-5. Românca a câstigat al doilea meci pe care l-a disputat în acest an dupa o ora si 38 de minute. Raportul mingilor direct câstigatoare a fost unul echilibrat, 22-21 pentru Halep, diferenta facându-se la erorile nefortate, capitol la care Simona a avut 33, iar Pliskova 43. Pliskova, finalista anul trecut la Sydney, a adunat sase asi, iar Halep doar doi. Simona se impusese si în primele doua partide jucate pâna acum cu Pliskova (23 ani, 11 WTA), disputate anul trecut, cu 6-4, 7-6 (4) în finala de la Dubai si cu 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells (unde a câstigat, de asemenea, titlul).

Halep va lupta pentru ultimul act al competitiei, astazi dimineata (nu inainte de ora 07:00, in direct la Digi Sport 2) contra rusoaicei Svetlana Kuznetsova (25 WTA), care, la rându-i, s-a impus în doua seturi în fata italiancei Sara Errani, scor 7-6, 6-0. Rusoaica a revenit senzational dupa ce în primul set a fost condusa cu 5-1.

"O stiu destul de bine. Am jucat împotriva ei si stiu ca trimite mingea cu mult "topspin", asa ca mâine voi avea de înfruntat o altfel de jucatoare, cu un stil diferit. Dar îmi place sa joc împotriva ei. Am avut meciuri bune cu ea înainte si ma astept la o alta întâlnire dificila. Bineînteles, fiecare meci e greu. Cred ca am sansa mea, asa ca o sa intru pe teren pozitiva si o sa-mi joc sansa", a declarat Halep. Jucatoarea româna s-a plâns de caldura excesiva din timpul partidei cu sportiva ceha Karolina Pliskova, din sferturile de finala. "A fost greu astazi. Am fost aproape. Am condus cu 5-1 în primul set, dar ea a revenit tare, cu doua ghemuri consecutive la zero. Stiam ca e puternica, joaca bine, serveste cu putere si ma asteptam sa loveasca mingile bine. Dar cred ca am facut bine ca am stat concentrata în ultimele ghemuri din al doilea set si am putut închide meciul. Vremea a fost destul de calduroasa si a fost dificil sa ma descurc astazi", a spus Halep.

Simona Halep, cap de serie numarul 1, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe sportiva ceha Karolina Pliskova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 5, calificându-se în semifinalele turneului de categorie Premier de la Sydney.

Simona Halep, 24 de ani, si Svetlana Kuznetsova, 30 de ani, fosta ocupanta a locului 2 mondial în 2007, s-au mai întâlnit de cinci ori pâna în prezent, sportiva din Constanta conducând cu 3-2. Ultima lor partida a avut loc în sferturile de finala ale turneului de la Roland Garros, editia 2014, când Simona Halep a câstigat cu 6-2, 6-2.
Anterior, Kuznetsova s-a impus în optimi la Stuttgart, tot în 2014, cu 7-5, 7-6 (4), si în turul al doilea la Miami, în 2011, cu scorul de 6-0, 6-4, iar Halep în turul I la Roma, în 2013, scor 6-1, 6-1, si tot în turul I, la Toronto, în 2011, scor 4-6, 6-4, 6-3.