Simona Halep i-a predat o lectie de tenis lui Venus Williams la Roma! Joaca in sferturi cu Dulgheru!

15 Mai 2015
637 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finala ale turneului WTA de la Roma, dupa ce a învins-o fara drept de apel pe americanca Venus Williams (N. 14), cu 6-2, 6-1. Halep s-a impus în exact o ora de joc în fata unui fost lider mondial, Venus Williams (34 ani) aflându-se acum pe locul 16 în ierarhia WTA. Simona Halep o va întâlni în sferturile de finala pe Alexandra Dulgheru, venita din calificari, care a dispus joi de rusoaica Ekaterina Makarova, a opta favorita, cu 6-4, 6-3.

Halep a reusit prima sa victoriei în fata americancei, sora mai mare a Serenei Williams. Simona a fost învinsa de Venus în 2012, în primul tur chiar la Roma (6-3, 6-4) si în primul tur la Madrid (6-1, 4-6, 7-6 pentru Williams), iar ultima oara a fost întrecuta în 2013, în trei seturi la Tokyo (4-6, 7-5, 6-3 pentru Venus).
Venus a început în forta meciul de la Foro Italico, a condus cu 1-0 si 2-1, dar Halep a reusit sa preia controlul si sa câstige urmatoarele cinci jocuri, încheind setul cu 6-2, dupa 27 de minute. Simona a jucat la fel de bine si în setul al doilea, în timp ce Williams a continuat sa greseasca mult. Halep a condus cu 4-0, Venus a luat apoi un ghem, dar Halep a încheiat conturile, cu 6-1. Românca a reusit 12 lovituri direct câstigatoare, tot atâtea câte a avut si Venus, dar diferenta s-a facut la erorile nefortate, 12 facute de Halep si 34 de Williams (7 duble greseli).
Halep si-a asigurat 46.000 de euro si 190 de puncte WTA, depasindu-si performanta de anul trecut, când a fost nevoita sa se retraga în optimi de la Roma, din cauza unei accidentari. În 2013, Halep ajungea în semifinale la Roma, venind din calificari, fiind stopata doar de Serena Williams, cu 6-3, 6-0.

Dulgheru a eliminat-o pe Makarova

Alexandra Dulgheru (25 de ani, locul 72 WTA) a reusit o performanta extraordinara la turneul de la Roma, unde a obtinut calificarea în sferturile de finala, gratie unei victorii entuziasmante în fata favoritei 8, Ekaterina Makarova (locul 8 WTA), din Rusia.
A fost 6-4, 6-3 pentru "Piticot", dupa o ora si 36 de minute. Dulgheru a trecut de calificari pentru a ajunge pe tabloul principal la Roma, iar acum se bucura de cel mai bun rezultat al sau de la finala jucata la Kuala Lumpur si pierduta în fata Carolinei Wozniacki, la început de an.
Victoria Alexandrei nu a fost una deloc facila, în ciuda scorului final. În primul set, Alexandra a fost condusa cu 1-4 si parea ca a abandonat lupta, dar românca a revenit admirabil si a câstigat toate game-urile pâna la finalul mansei! Afectata de cresterea în joc a lui Dulgheru, Makarova si-a pierdut din încredere, a servit din ce în ce mai moale si în cele din urma a cedat break-ul la 4-4. A fost momentul în care Dulgheru a servit pentru set si a facut-o foarte bine, cu un game alb.
Setul doi a început din nou slab pentru favorita noastra, care a fost condusa cu 0-2, cu serviciul la Makarova. Un rebreak rapid a echilibrat din nou balanta, iar Dulgheru si-a impus jocul pâna la final, profitând si de ascendentul moral. A facut break la 2-2, s-a distantat, iar de acolo a ajuns sa conduca 5-2, cu serviciul. Rusoaica a avut o rabufnire de orgoliu si a realizat un break, dar nu si-a putut materializa serviciul, astfel ca Dulgheru a închis meciul, în uralele spectatorilor români. A fost al doilea meci direct între cele doua, victoria revenindu-i Alexandrei si la precedentul meci: în 2010, la Toray Pan (Japonia), scor 6-3, 6-0.
Pentru calificarea în sferturi, Dulgheru si-a asigurat un premiu de 46.000 de euro si 190 de puncte WTA, care îi vor aduce un salt semnificativ în ierarhia mondiala a fetelor. Pâna acum, Dulgheru le-a învins în capitala Italiei pe Lesia Tsurenko, Lisa Sabino, Misaki Doi, Lucie Safarova si Ekaterina Makarova.