Simona Halep joaca astazi pentru un loc in sferturi la US Open

7 Septembrie 2015
1287 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, s-a calificat, sâmbata, în optimile de finala ale US Open, ea egalându-si cea mai buna performanta din cariera la Grand Slam-ul american, înregistrata în 2013. Halep a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Shelby Rogers din SUA, locul 154 WTA, sportiva venita din calificari, dupa un meci de o ora si sapte minute, disputat în turul al treilea al competitiei.

Sportiva româna nu a avut probleme în partida de pe arena Arthur Ashe de la Flushing Meadows, desi Rogers a intrat cu încredere pe teren. Însa încrederea americancei s-a evaporat la prima minge de break a meciului, în ghemul al cincilea. Astfel, de la 2-2, Halep a aratat cum arata diferenta de peste 150 de locuri în clasamentul WTA, câstigând sapte ghemuri la rând. Setul întâi a durat 31 de minute, apoi Rogers a câstigat si ea un ghem la 0-2, în setul secund. Românca a dus scorul la 5-2, dupa un nou break în ghemul al saptelea, apoi s-a relaxat, iar Rogers a facut rebreak. Nu a fost o revenire a americancei, pentru ca Halep a închis setul în ghemul urmator, dupa alte 36 de minute.
Calificarea în optimi este recompensata la US Open cu un premiu de 213.575 de dolari si cu 240 de puncte WTA.

Sabine Lisicki, adversara din optimi

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, va evolua cu Sabine Lisicki, locul 24 WTA si cap de serie numarul 24, în optimile de finala ale US Open, dupa ce sportiva germana a trecut, cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, de Barbora Strycova din Cehia, locul 42 WTA.

Lisicki a acuzat probleme la genunchiul stâng în setul al treilea, dar ea a putut sa revina de la scorul de 1-5 în decisiv. Meciul a durat doua ore si 44 de minute. Sabine Lisicki, 26 de ani, fosta numarul 12 mondial în 2012, si Simona Halep, 23 de ani, s-au întâlnit de patru ori pâna în pezent, sportiva româna câstigând ultimele trei întâlniri: 6-2, 3-6, 7-5, în turul întâi al turneului de la Miami din 2013, 5-7, 6-3, 6-2, în optimile turneului de la Madrid din 2014 si 6-4, 6-0, în sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon, tot anul trecut. Lisicki s-a impus 2011, în turul I al truneului de la Stanford, cu 6-1, 6-2.

Lisicki detine recordul de viteza la serviciu în tenisul feminin, cu peste 210 km/h. Finalista turneului de la Wimbledon din 2013 are patru trofee în palmares, la Hong Kong (2014), Birmingham (2011), Dallas (2011) si Charleston (2009). La US Open, ea nu a trecut de optimi.

Halep: "Desi am venit fara prea mari asteptari, simt ca am sanse la acest turneu"

Jucatoarea de tenis Simona Halep a declarat, dupa calificarea în optimile de finala ale US Open, ca, desi a venit fara prea mai asteptari la New York dupa rezultatele slabe înregistrate pe zgura si pe iarba, simte ca are sanse la acest turneu de Grand Slam. "A fost o prima saptamâna buna pentru mine. Am venit fara asteptari, dupa Roland Garros si Wimbledon nu ma gândeam ca o sa am rezultate bune aici. Dar sunt în a doua saptamâna si ma simt fericita. Ma simt încrezatoare, simt ca am sanse la acest turneu", a afirmat românca.

Halep a spus ca i-a fost dificil la începutul meciului cu Shleby Rogers, deoarece evolua pentru prima data în nocturna pe arena principala a complexului de la Flushing Meadows. "Nu am jucat foarte bine. A fost pentru prima data când am jucat în sesiunea de seara si nu am simtit mingea la începutul meciului. Este o diferenta mare între a juca seara si a evolua ziua. Si vremea a fost mai rece azi, au fost conditii diferite. Dar apoi mi-am gasit ritmul si am început sa fiu din nou agresiva. A fost bine la final", a explicat ea.