SOC in Copou! CSMS Iasi s-a facut de ras in fata Concordiei Chiajna - GALERIE FOTO

24 Octombrie 2015
1244 Vizualizari | 0 Comentarii
Visele de marire ale CSMS Iasi s-au naruit aseara in dealul Copoului. Concordia Chiajna a invins la Iasi, cu scorul de 1-0, in prima partida din etapa 15 a Ligii I de fotbal, iar iesenii nu doar ca se indeparteaza de play-off, ci tremura din nou pentru evitarea retrogradarii. Trupa lui Nicolo Napoli a facut un meci slab cu Chiajna, mai ales in prima repriza. Gazdele au tras un singur sut spre poarta in minutul 24, prin Enescu, portarul Matache retinand fara probleme. De partea cealalta, nici oaspetii nu au etalat vreun joc deosebit in ofensiva, dar ar fi trebuit sa primeasca un penalty in finalul primei reprize, cand Ciuca l-a faultat in careu pe Purece.

Dupa pauza, Napoli l-a scos pe Enescu, l-a introdus pe Vasile Gheorghe. In minutul 46, Stefan Grigorie a scapat singur cu portarul, dar a bagat capul in pamant si s-a incurcat in propriile driblinguri, fiind blocat de portarul Matache in ultima clipa. Replica ilfovenilor, care nu au castigat niciun meci in deplasare in acest sezon, avand mai bine de 6 luni de la ultimul succes afara, a venit abia in minutul 54, cand Gradinaru a sutat pe langa poarta, dupa un contraatac purtat in viteza. Zece minute mai tarziu, Concordia a dat lovitura in Copou. Acelasi Florin Purece, omul meciului, a sutat la coltul scurt, dintr-o lovitura libera din lateral dreapta, Caparco a respins, dar doar pana la Madeira, care singur in 4 metri, a impins balonul in poarta. A fost al zecelea gol primit de CSMS Iasi in acest sezon din faza fixa (!). Pana la finalul meciului, fotbalistii ieseni si-au aratat limitele ofensive si desi Napoli a fortat cu Boiciuc si Piccione, nu au mai tras spre poarta decat doua suturi, si acelea telefonate, trase de Ionut Voicu si Piccione. In schimb, pe contraatac, ilfovenii puteau mari lejer diferenta, dar Purece, Raducanu sau Dina au fost blocati incredibil de portarul Caparco. In minutele 84 si 86, Ionut Voicu a incasat 2 galbene (ultimul pentru ca si-a lovit adversarul, cazut) si CSMS a jucat ultimele minute cu un jucator mai putin. Exact la ultima faza a meciului, a fost eliminat si Cristian Ciobanu, vazand al doilea galben pentru o simulare in careu.

CSMS Iasi pierde astfel o sansa importanta sa-si asiugure un final linistit in sezonul regulat, echipa lui Nicolo Napoli aratand mai degraba ca o formatie care tremura pentru evitarea retrogradarii, decat ca una care se poate implica in lupta pentru play-off. Etapa viitoare, CSMS Iasi joaca in deplasare, la Petrolul Ploiesti.

CSMS Iasi: Caparco - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Ciuca - Mitic, Enescu ('46 V. Gheorghe) - Viveiros, St. Grigorie ('65 Piccioni), Bole ('76 Boiciuc) – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli

Concordia Chiajna: Matache – Barboianu, Mamele ('39 Marin), Tincu, Serediuc ('71 Ciobanu) - Giurgiu, Madeira – Gradinaru, Purece, Lazar – Raducanu ('77 Dina). Antrenor: Cornel Talnar.

Arbitri: Lucian Rusandru – Sebastian Gheorghe, Marius Badea.

Cartonase galbene: Ciuca. Frasinescu, Mihalache, Boiciuc / Raducanu

Cartonas rosu: Voicu ('86), Ciobanu ('90+4) – ambii dupa cate 2 cartonmase galbene

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: ”Din pacate nu am reusit sa marcam mai repede, in prima repriza. Terenul a fost putin prost, arbitrul a stricat si el jocul, l-a fragmentat, a dat multe cartonase galbene usor si asa am pierdut un meci important. Pana acum, nu am comentat nimic despre arbitri. Nu sunt in Romania, 7 arbitri buni, care sa arbitreze aceste 7 jocuri? Arbitrul de rezerva mi-a spus sa stau calm, ca o sa dea mai multe prelunguri si nu a dat. Mi-e rusine in fata suporterilor, pentru ca astazi nu am reusit sa jucam cum trebuie. Baietii au facut un meci slab, sunt foarte suparat pe ei”.

Florin Purece, jucator Concordia Chiajna: ”A fost un meci foarte greu. Am avut atacuri foarte bune, si cred ca meritam sa ne marim avantajul. Nu vreau sa mai comentez arbitrajul. In ultimele trei meciuri am practicat un joc foarte bun si stiam ca va veni si primul succes in campionat cu domnul Cornel Talnar. Sper ca la Iasi sa fie un nou inceput pentru noi, mai ales ca suntem implicati si in Cupa Ligii si in Cup Romaniei”.

Cornel Talnar, antrenor Concordia Chiajna: ”E o victorie meritata si foarte importanta pentru noi. Am jucat bine si etapele trecute, mai ales cu Astra, in urma cu o runda, dar nu am reusit sa marcam si asta ne-a costat. Am reusit sa o facem la Iasi, ne-am aparat bine si am reusit prima victorie in deplasare dupa foarte mult timp. Am incredere ca dupa acest succes, baietii vor avea un moral foarte bun si vom mai obtine puncte importante in urmatoarele partide”

FC Viitorul - FC Botosani, ora 20:30

Toate meciurile sunt transmise, in direct, de Digi Sport, Dolce Sport si Look TV