SOC la Birmingham! Simona Halep a scapat de principala adversara

18 Iunie 2015
1090 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Surpriza de proportii in turneul de la Birmingham. Ana Ivanovici, locul 7 WTA, a fost eliminata de la turneul britanic. Ivanovici, campioana în 2014, a fost învinsa în turul II de Michelle Larcher de Brito, locul 135 WTA, scor 6-4, 3-6, 7-6. Sarboaica, a doua favorita a turneului dupa Simona Halep, a servit pentru a castiga meciul în setul trei, la scorul de 5-4, dar adversara a facut break.

Simona Halep si Ana Ivanovici nu se aflau pe aceeasi parte de tablou si se puteau întalni doar în finala. În optimile turneului de la Birmingham, Simona Halep va juca împotriva cehoaicei Klara Koukalova. Jucatoarea ceha Klara Koukalova, locul 92 WTA, venita din calificari, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe Caroline Garcia din Franta, locul 33 WTA si cap de serie numarul 16, calificându-se în optimile de finala ale turneului de la Birmingham, faza în care va evolua împotriva Simonei Halep.

Koukalova, care în primul tur a trecut de sportiva americana Coco Vandeweghe, locul 35 WTA, cu scorul de 7-5, 6-3, s-a impus în meciul de miercuri dupa 55 de minute de joc. Simona Halep a învins-o pe Naomi Broady si s-a calificat în optimile de la Birmingham. Cu jucatoarea din Cehia, Halep s-a întâlnit de doua ori, câstigând un meci, în turul întâi al turneului de la Hobart, din 2012, cu scorul de 4-6, 6-2, 7-5, si fiind învinsa în celalalat, în 2010, în calificarile turneului de la Madrid, scor 6-3, 6-3. Koukalova a fost o perioada partenera de dublu a Monicai Niculescu. Cea mai buna clasare a sportivei din Cehia a fost locul 20 WTA, pe care l-a ocupat în aprilie 2013. În palmaresul ei figureaza trei titluri WTA, ultimul în 2014, la Florianopolis, si alte 12 finale pierdute. Meciul dintre Simona Halep, locul 3 WTA si cap de serie numarul 1, si Klara Koukalova se va disputa astazi, la o ora care va fi stabilita ulterior. Partida va fi transmisa în direct la Digi Sport 2.