Soc si groaza pentru campioana Europei

6 Aprilie 2011
815 Vizualizari | 0 Comentarii
Chivu a fost eliminat aseara si a ingropat Interul
• Inter Milano – Schalke 2-5 (2-2) si Real Madrid – Tottenham Hotspur 4-0 (1-0), in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor • Cristi Chivu a jucat din nou catastrofal si a fost eliminat in minutul 62 • Astazi se vor disputa celelalte doua jocuri din sferturi: Barcelona – Sahtior si Chelsea – Manchester United

Soc si groaza in Italia! Chiar daca a condus cu 1-0 si 2-1, campioana Europei, Inter, a terminat la pamant intalnirea cu Schalke, pe care a pierdut-o cu scorul de 2-5 (2-2). Cristian Chivu a jucat din nou catastrofal si a fost eliminat in minutul 62, pentru cumul de cartonase galbene. Stankovic a inceput acest meci intr-un mod fabulos, marcand un gol de la 50 metri in chiar primele 60 secunde ale jocului! Fara sa acuze socul acestei deschideri nebune si rapide de scor, germanii au egalat in minutul 17, cand fundasul Matip a trimis cu dreptul in poarta din cativa metri. Diego Milito a facut 2-1 in minutul 34, cand a sutat in plasa din saritura, dupa o pasa cu capul de pe flancul drept. Brazilianul Edu a egalat din nou pentru Schalke dupa o lovitura din cativa metri, in urma unui prim sut parat in fata de Julio Cesar.
Dupa pauza, italienii au fost aproape de golul trei, dar s-a facut 3-2 pentru nemti, Raul inscriind dupa o faza superba de atac, in care a primit o pasa in careu, s-a intors la poarta de langa un Chivu apatic si a tras excelent pe sub portar. Nici patru minute nu au trecut si San Siro a fost redus din nou la tacere. Ranocchia isi ingroapa echipa si trimite in propria poarta, dupa o faza neinteleasa de nimeni. Campioana Europei s-a prabusit in minutul 62. Cristi Chivu a vazut al doilea galben si a fost eliminat pentru a doua oara in trei zile, dupa acel Milan - Inter de sambata. Inter s-a rupt complet si in minutul 75 s-a facut 5-2, Edu reusind dubla cu un sut din intoarcere pe jos de la 16 metri.

Spectacol galactic pe Bernabeu

In celalalt meci de aseara, Real Madrid a facut show cu Tottenham, a invins cu 4-0 si este ca si calificata in careul de asi al Ligii Campionilor. Madrilenii au profitat de superioritatea numerica aparuta dupa eliminarea lui Peter Crouch si au administrat un sec 4-0 formatiei londoneze. Togolezul Adebayor a marcat primele doua goluri, pentru ca argentinianul Di Maria si portughezul Ronaldo sa inchida tabela cu goluri unul mai spectaculos ca celalalt.
In minutul 4, Ozil a executat un corner in marginea careului de sase metri, de unde Adebayor a reluat decisiv cu capul. Unsprezece minute mai tarziu, Crouch este eliminat dupa un fault dur la Marcelo (englezul mai avea, oricum, un cartonas galben), iar din acel moment pe teren a existat o singura echipa. Pana la pauza, Realul nu a mai fortat, dar iadul pentru englezi avea sa vina dupa cele 15 minute de odihna. In minutul 57, tot Adebayor, si tot cu capul din careu a facut 2-0, pentru ca Di Maria sa inscrie un gol de toata frumusetea in minutul 72, sut in diagonala din interiorul careului, pe langa nefericitul portar al englezilor. Seara nu putea fi completa daca vedeta galacticilor, Cristiano Ronaldo, nu inscria si el o data. Si Ronaldo a marcat in minutul 87, cu un vole superb din 10 metri lateral dreapta, dupa o pasa a lui Marcelo. Astfel, Real Madrid sI Schalke 04 sunt aproape calificate in semifinale, retururile de peste o saptamana fiind simple formalitati pentru cele doua formatii.
Astazi se vor disputa celelalte doua jocuri din sferturile de finala ale Ligii Campionilor: FC Barcelona – Sahtior Donetk (in direct la TVR 1) si Chelsea – Manchester United.
Inaintea celui mai important meci din cariera, antrenorul lui Sahtior Donetk, Mircea Lucescu, a spus ca, desi echipa lui întalneste cea mai buna echipa din istoria fotbalului mondial, îsi va juca sansele. "Vom încerca sa luptam pentru a ne pastra sansele de calificare. Suntem echipa care a progresat cel mai mult în ultimii ani. În acest moment cred ca Barcelona este echipa cea mai puternica din întreaga istorie a fotbalului mondial. Barca este favorita, este mai buna decat noi, dar ne vom juca sansele", a afirmat Mircea Lucescu.