Sorana Cirstea a invins-o pe Vera Zvonareva si s-a calificat in semifinale la Pattaya

10 Februarie 2012
513 Vizualizari | 0 Comentarii
Sorana C rstea

Jucătoarea romană de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului internaţional feminin de tenis de la Pattaya (Thailanda), profitand de abandonul adversarei sale din sferturile de finală, rusoaica Vera Zvonareva, principala favorită a competiţiei.

Zvonareva s-a retras de pe teren la scorul de 2-2 în setul decisiv. Cîrstea, care şi-a asigurat un cec în valoare de 10.400 dolari şi 130 puncte WTA, reuşise să caştige setul al doilea, cu 6-4, primul revenind adversarei sale, cu 6-2.

Reprezentanta ţării noastre, cap de serie nr.7 la acest turneu, va juca în penultimul act cu caştigătoarea partidei dintre Maria Kirilenko (Rusia/N.4) şi Tamarine Tanasugarn (Thailanda).